Editia 8171 - 26 apr 22:39

UTA a învins sub Tâmpa şi merge la baraj

Publicat la 30 mai 2016

Gaz Metan Mediaş a reuşit promovarea directă, „stegarii” nu ştiu încă unde se vor afla în sezonul viitor.

UTA Bătrâna Doamnă s-a impus în ultima etapă a play-off-ului ligii secunde, scor 3-2, în partida disputată la Braşov şi merge la barajul de promovare, Gaz Metan Mediaş reuşind promovarea directă (după un egal, 1-1, la Mioveni), iar Chindia terminând abia pe locul al treilea (în ciuda unei victoria cu 4-2 la Baia Mare). Fără foarte mulţi spectatori în tribune, însă cu două galerii care au oferit o atmosferă de meci mare, fotbaliştii au început timid, în prima jumătate de oră doar şutul lui Pană oferind ceva emoţii portarului Miron. Jocul s-a „încins” însă în ultimele minute dinainte de pauză, jocul devenind un duel al ocaziilor clare dar irosite, în care „galben-negrii” dădeau tonul iar oaspeţii răspundeau imediat, Alupoaie şi Avram de o parte, Man şi Curtuiuş de cealaltă. Juniorul Man nu a mai ratat însă ţinta în prelungirile reprizei, ducând-o pe UTA în poziţie de baraj. Celălalt junior al Aradului, Tănase, a ieşit şi el în evidenţă cu un eurogol (58), iar lucrurile păreau a fi rezolvate. S-au opus însă rezervele Braşovului, Rusu reducând din handicap, iar Horia Popa obţinând un penalty transformat apoi de Avram. Situaţia devenise una complicate pentru Bătrâna Doamnă, care ar fi rămas pe dinafara jocurilor pentru promovare, la baraj putând ajunge Chindia, care nu avea niciun fel de emoţii la Baia Mare şi conducea cu 4-2. Totuşi, elevii lui Roland Nagy au forţat, iar după o încercare nereuşită a juniorului Man, un băiat care promite să ajungă forbalist, fundaşul Manea a reluat în plasă un corner şi a adus bucuria în vestiarul arădenilor.

Întrerupere pentru o încăierare în peluză
Meciul nu a fost unul lipsit de incidente, fiind întrerupt pentru 4 minute, chiar în primul sfert de oră, pentru o încăierare generală care a avut loc în peluză. Protagoniştii, suporterii „galben-negrii” din galerie şi ultraşii braşoveni din Peluza Sud a Stelei, veniţi să suţină UTA. Spiritele s-au calmat însă destul de rapid, iar jocul a putut fi reluat.

FC Braşov - UTA Bătrâna Doamnă  2-3 (0-1)
Au marcat: Man (45+), Tănase (58), Manea (90+) / Rusu (60), Avram (75-pen)
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); Asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa) şi Bogdan Gheorghe (Bucureşti).
FC Braşov: Fl. Iacob - Ş. Moraru, Istrofor, M. Marin, Negotei - Rz. Avram, Sil. Pană (55 Bg Rusu), Vl. Munteanu, Alupoaie - Mug. Buga (cpt.) (62 Manole), Andor (73 H. Popa). Antrenor: Adrian Szabo
UTA: Bg. Miron - Al. Manea, Botiş (cpt.), Filaret (83 Covaci), Burlă - Strătilă, Chindriş, I. Tănase, D. Copil (76 Rus) - D. Man, Curtuiuş (64 A. Petre). Antrenor: Roland Nagy