Victoria lejeră, care menţine Corona pe podium

Publicat la 19 februarie 2015

Corona Braşov  -  HCM Roman  25-15 (11-7)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 1200
Corona: Denisa Dedu (A.M. Mârcă) - Cristina Zamfir 8 goluri, Aurelia Brădeanu 4, Marinela Burghel-Neagu 4, Nicoleta Dincă 3, Mihaela Briscan 2, Oana Pop Apetrei 2, Andreea Pricopi 1, Laura Chiper 1, Oana Bondar, Camelia Hotea, Daniela Raţiu. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
HCM Roman: Viktoria Timoshenkova (Andreea Polocoşer)- Ana Maria Iuganu 5, Carmen Stoleru 4, Raluca  Agrigoroaie 3, Jana Toskovic 3, Radostana Genkova, Ana Maria Horobeţ, Diana Druţu, Mirela Vâlcu, Oana Chitacu, Daniela Crap, Gabriela Mihalschi. Antrenor: Florin Pera.

Corona a trecut repede peste eşecul datorat necalificării mai departe în Cupa EHF şi şi-a reluat treaba în campionat. Adversarul de aseară nu se anunţa tocmai facil, egalul din tur stând mărturie că în teren nu era nicio favorită certă. Şi începutul jocului a anunţat echilibrul din teren, după un sfert de oră tabela arăta 3-3. Apoi, de la 5-5, oaspetele au făcut 5-7, moment în care Corona a început să ia jocul pe cont propriu. Fetele lui Burcea au intrat liniştite la cabine, acel 11-7 fiind oarecum decisiv, în ciuda faptului că mai era o repriză de joc. Partea a doua a însemnat şi mai mult dominarea gazdelor, Denisa Dedu închizând poarta, iar Zamfir, Neagu sau Dincă marcând gol după gol. O victorie normală, care ţine Corona în grafic, o victorie lejeră, fără urmă de suspans, care dă timp antrenorilor să pregătească bătăliile următoare.

Totul pentru locul doi
La conferinţa de presă antrenorul Bogdan Burcea s-a declarat mulţumit de evoluţia elevelor sale şi se speră în continuare pe locul doi la final: „Felicit fetele pentru victorie. Aveam nevoie de ea ca de aer, mai ales să facem totul pentru ocuparea locului doi. Felicit apărarea care a fost exemplară. Am ratat foarte mult în prima repriză, dar la reluare  am făcut diferenţa. Suntem la ora actuală cea mai bună apărare din România şi posibil locul trei la atac. Pentru noi urmează meciul de la Vâlcea un meci greu cu jucătoare care au făcut performanţă pe prima scenă la handbal”.