HOCHEI

Victorie cu Viena Capitals II, înfrângere cu Hokiklub Budapesta

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 21 ianuarie 2019

Corona Wolves Braşov a disputat două jocuri pe gheaţa proprie, în acest weekend, în cadrul Erste Liga. Vineri, „lupii” au trecut cu 8-4 (4-0, 2-1, 2-3) de Vienna Capitals II. Echipa Braşovului a avut un start foarte bun de meci şi a înscris în prima repriză patru goluri, prin Molnar Zsombor (min. 2’51’’), Gergo Biro (min. 9’31’’), Tranca Daniel (min. 19’07’’) şi Peter Balasz (min. 19’55’’). După ce oaspeţii au marcat primul lor gol, în repriza secundă, şi-au trecut numele pe lista marcatorilor şi Peter Balasz (min. 26’23’’) şi Matyas Biro (min. 35’35’’), iar în ultima parte austiriecii, neavând ce pierde, au ieşit mai mult la joc şi au redus din diferenţă, 6-3, acţiune anulată de reuşitele semnate de Lidhammar (min. 55’05’’) şi Trancă (min. 57’19’’). Ultimul gol al meciului a aparţinut echipei vieneze şi a fost marcat în minutul 57’44’. Duminică, „galben-albaştrii” au pierdut, scor 1-3 (0-3, 0-0, 1-0), cu Hokiklub Budapesta, singurul gol al formaţiei antrenate de Greg Lindqvist fiind marcat de Trancă (40’55’’). Formaţia braşoveană ocupă locul 4 în Erste Liga, cu 78 de puncte, la fel ca echipa de pe locul 3, Ujpest, care are însă un joc în plus. Astăzi, de la ora 18.30 Corona Wolves va înfrunta SC Miercurea Ciuc, joc care va conta şi pentru Campionatul Naţional al României şi pentru Erste Liga.