Editia 8170 - 25 apr 10:31

FOTBAL - LIGA II

Victorie de parcurs pentru Sepsi, UTA a produs surpriza învingând pe terenul lui Juventus

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 24 aprilie 2017

Într-o etapă în care FC Braşov a câştigat la masa verde, 3-0 cu CSM Râmnicu Vâlcea, rivalele în lupta pentru al doilea loc promovabil, UTA Arad şi Sepsi Sfântu Gheorghe şi-au câştigat şi ele meciurile, deşi au fost conduse. Covăsnenii au trecut cu 2-1 de ASU Politehnica Timişoara, o victorie aşteptată care a stat însă sub semnul întrebării până după minutul 70, când Greu şi Huiban au întors scorul după Blănaru marcase înainte de pauză pentru bănăţeni. Mult mai puţin aşteptată a fost victoria Bătrânei Doamne pe terenul liderului Juventus Bucureşti, care nu mai pierduse „acasă” tocmai din noiembrie 2014. Bucureştenii au pornit ca favoriţi şi au preluat conducerea din minutul 5 după golul din lovitură liberă al lui Liviu Băjenaru. Au scăpat apoi ca prin urechile acului la penalty-ul ratat de Alin Gligor (34), însă au încasat două goluri semnate de Marius Curtuiuş (45+1), respectiv acelaşi Alin Gligor (48) şi nu au mai reuşit să revină. Singurul rezultat care îi avantajează pe „stegari” a fost remiza surprinzătoare dintre CS Mioveni şi Foresta Suceava, 2-2, aceasta lăsându-i pe argeşeni abia pe poziţia a cincea a clasamentului. Pentru „galben-negri” urmează două jocuri
într-o săptămână, miercuri, de la ora 17.00 la Foresta Suceava, iar marţea viitoare pe teren propriu, cu Dacia Unirea Brăila şi au neapărat nevoie de victorii pentru a rămâne cu şanse la revenirea în prima ligă.