Editia 8166 - 19 apr 02:42

Victorie fără emoții pentru "stegari" cu Metalul

Autor:

Publicat la 28 octombrie 2016

Cristi Ionescu, primiră călduroasă pe "Tineretului". Pe finalul jocului, la FC Brașov a debutat și juniorul Răchișan

FC Brașov a câștigat jocul de pe teren propriu, din etapa a 14-a, scor 2-0 (1-0), cu Metalul Reșița. În prima repriză jocul a fost, contrar aștetptărilor, unul echilibrat, cu ocazii la ambele porți și cu Skraparas de la oaspeți foarte aproape de a înscrie în două rânduri. După un șut bun al lui Paul Iacob, Manole a deschis scorul în minutul 39, profitând de o greșeală a lui Stancu. Oaspeții nu au mai pus probleme în debutul părții secunde, iar Sburlea a făcut 2-0 în minutul 55. "Importante sunt cele trei puncte. De multe ori, cu echipele considerate mai mici îți faci jocul mai greu. Unii jucători au jucat ceea ce trebuia, alții mai puțin, dar e bine că ne-am atins scopul. Urmează trei deplasări, trei jocuri grele. Sperăm să revină toți absenții din lot. Trebuie să ne consolidăm poziția pe podium și în lupta pentru promovare în acest final de an", a declarat la final antrenorul Cornel Țălnar.

"Căpitanul" s-a întors pe "Tineretului"
Înainte de startul meciului FC Brașov - Metalul Reșița, fostul căpitan al "stegarilor", Cristi Ionescu, a avut parte de un mic moment festiv, pe stadionul care i-a fost "casă" timp de 7 ani. Cristi Ionescu a îmbrăcat de 153 de ori tricoul lui FC Braşov, jucând 125 de meciuri în Liga 1 şi 28 în liga secundă. În cele şapte sezoane în care a jucat la FC Braşov, Ionescu a marcat şase goluri. În Liga 1, Ionescu a debutat în 2004 într-un meci Rapid - Gloria Bistriţa 3-1. Ultimul joc în Liga 1 a fost zece ani mai târziu, într-un meci Gaz Metan Mediaş - FC Braşov, scor 1-1, disputat pe 21 mai 2014. În România, Cristi Ionescu a jucat la Electromagnetica (L2), Rapid 2 (L2), Rapid (L1), Petrolul (L2), FC Braşov (L2 şi L1) şi ACS Berceni (L2). În străinătate, Ionescu a jucat în Republica Moldova la Sheriff Tiraspol (L1), dar şi în Azerbaidjan la FC Baku (L1).

Juniorul Răchișan a debutat
În ultimele minute ale jocului cu Metalul Reșița, scor 2-0, pentru FC Brașov a debutat și juniorul Ștefan Răchișan, antrenorul Cornel Țălnar terminând partida cu patru jucători Under 21 pe teren. "L-am debutat și pe Răchișan, ceea ce este un lucru foarte bun. De când se antrenează cu noi, am văzut o creștere în valoare. Este un jucător cu potențial și este normal să ne uităm cât mai mult în propria curte după tineri talentați", a precizat antrenorul Cornel Țălnar. Născut în 1998, Răchișan este un produs al centrului de copii și juniori ai clubului, fiind antrenat timp de 4 ani de către actualul președinte, Vasile Solomon. De altfel, deși juniorul a fost la un pas să ajungă în această vară în curtea lui Dinamo, Solomon este cel care a insistat pentru întoarcerea lui Răchișan și s-a implicat ca acesta să rămână în tricoul "galben-negru".