1 XDR = 6.1277 RON

1 ZAR = 0.2497 RON

Editia 8174 - 02 mai 15:48

FOTBAL - LIGA 1

Victorie importantă, care mai dă o şansă stegarilor, dar ziua „Z” va fi miercuri!

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 25 mai 2015

FC Viitorul Constanţa - FC Braşov 0-2 (0-2)
Au marcat: Ţâră (3) şi Moraru (42).
Viitorul (antr. Gh. Hagi): Albuţ- Hodorogea, Ţâru, Mamele, Mitrea - Benzar, Daminuţă (R. Marin), Vână (61 Mitriţă)- B.Nicoliţă, Gavra (61.I.Hagi), Fl.Tănase.
FC Braşov (antr. A.Szabo): Mutu - Străuţ, Novakovici, L .Goian, Nova k- Moraru, Zlomislic - Constantinescu (83 Leko), Aganovici, Cr. Ganea (54 L.Ganea)- Ţâră (65 Buga).
Arbitru: Radu Petrescu, asistenţi: Marius Nicoară şi Daniel Mitruţi.

Păcat de aceste victorii frumoase în care stegarii au luat puncte de unde nu s-au aşteptat, în condiţiile în care au pierdut meciuri aiurea pe teren propriu, cu Ceahlăul, Botoşaniul şi chiar şi cu Steaua, să le luăm doar pe ultimele. Braşovenii i-au administrat Viitorului a patra înfrângere consecutivă pe propriul teren. Spre lauda lor, ai noştri speră până în ultima etapă în salvarea de la retrogradare. FC Braşov luptă până la capăt pentru supravieţuire după victoria cu 2-0 pe terenul Viitorului. Oaspeţii aveau nevoie de trei puncte şi au deschis scorul după numai 3 minute, prin Ţâră, din pasa lui Constantinescu. Viitorul a fost periculoasă spre finalul primei reprize, dar şutul lui Daminuţă s-a dus puţin pe lângă poartă. Însă tot braşovenii au reuşit să marcheze - Aganovic a centrat pentru lovitura de cap a lui Şerban Moraru, iar trupa lui Adrian Szabo a intrat la vestiare cu avantaj de două goluri. După pauză, Bănel Nicoliţă a ratat cea mai mare ocazie a partidei - după ce l-a depăşit pe portarul advers, a trimis peste poartă. Cu patru minute înainte de final, Tănase a tras şi el puţin peste poarta lui Mutu, iar meciul s-a terminat 2-0 pentru Braşov. O victorie frumoasă şi trei puncte care menţin încă echipa lui Szabo cu şanse pentru supravieţuire. E drept, şansele sunt mici, dar există. Trebuie doar să câştige miercuri cu Gazul pe teren propriu, dar acest rezultat trebuie coroborat cu o victorie a Petrolului la Chiajna, contra Concordiei. Din păcate, Adrian Szabo se confruntă cu grave probleme de efectiv. După Juric, plecat în ţara sa, l-a urmat Bencun, care oricum era accidentat. În plus, Cristi Ganea şi Ţâră au suferit întinderi musculare la ultimul meci, Novakovici e accidentat şi el, iar Moraru şi L. Ganea sunt suspendaţi pentru cumul de avertismente. Ironia sorţii face la fel ca sezonul trecut, în ultima etapă să întâlnim acelaşi adversar pentru salvarea de la retrogradare. Atunci a fost 1-1, rezultat suficient ambelor echipe să continue în liga 1, acum oaspeţilor noştri de mâine le trebuie minim un punct, în timp ce pentru Braşov importantă e doar victoria, dar şi ea însoţită de amendamentul de mai sus, Petrolul să bată Chiajna. Nouă nu ne rămâne decât să fim alături de echipa noastră, să o încurajăm, prezenţa la meci fiind obligatorie pentru oricine simte ceva pentru această echipă!