Editia 8166 - 19 apr 06:50

Victorie și locul 7 în liga secundă

Autor:

Publicat la 03 iunie 2016

Echipa de futsal a CS Colțea 1920 Brașov a încheiat primul sezon din istorie cu o victorie în fața propriilor suporteri. Trupa brașoveană, condusă de pe bancă de Radu Burciu, a învins formația Pro Tineret Sighișoara cu scorul de 4-3 (2-2) și a ocupat locul șapte în liga a doua de futsal. Meciul a început prost pentru brașoveni, care s-au văzut conduși cu 2-0. Crețulescu și compania au revenit pe finalul de repriză. Colțea a reușit să puncteze de două ori în interval de doar 30 de secunde prin Ioniță și Găvârliță și astfel s-a intrat la odihnă la egalitate. În partea secundă, juniorul brașovean Rareș Găvârliță a reușit dubla și a dus scorul la 3-2, iar Manu Crețulescu a punctat pentru 4-2. Oaspeții au redus din handicap, au revenit în joc și au forțat egalarea. Colțea 1920 Brașov a rămas cu un om mai puțin pe teren după ce Sabin Dârstaru a văzut al doilea cartonaș galben, cu două minute înainte de final. Băieții lui Burciu au dat dovadă de spirit de sacrificiu, s-au apărat excelent cu un om mai puțin pe teren și au câștigat jocul. Pentru Colțea au evoluat la acest joc și doi juniori Găvârliță și Marinescu, iar antrenorul Radu Burciu nu s-a putut baza pe serviciile căpitanului Paul Isac, care și-a ispășit ultima etapă de suspendare. În cuplaj, au fost decernate și medaliile de bronz ale primei ligi de futsal. United Galați și-a luat revanșa în fața celor de la Autobergamo Deva, după ce au fost învinși în finala Cupei României. Gălățenii au învins în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași” cu scorul de 6-3 (1-1) și și-au adjudecat medaliile de bronz.