Editia 8168 - 23 apr 21:18

„MARCĂŞ SHOW”

Victorie… şi totuşi play-out

Publicat la 14 aprilie 2014

Unirea a terminat sezonul regulat cu o victorie cu multe goluri, care însă nu o ajută foarte mult în clasamentul final

Unirea Tărlungeni – FC Clinceni 3-2 (2-1)
Au marcat: Elek (10 - pen), I. Şerban (23), Marcăş (67) / Marciuc (37, 69)
Unirea:  Stamatin - Vlăsceanu, I. Şerban (Tatarciuc), R. Barbu, Frîncu - Brujan, Antoche - L. Nicolae, Elek (90 Postolache), Marcăş – S. Antal (78 Lita). Antrenor: Laszlo Balint.
FC Clinceni: Bolboaşă - David, Prodan, Marciuc, Viţelaru (46 Mbella) – Tătar ( 69 Konyetha), Udrea, Olariu, Venţer - I. Roşu (69 Ctin. Dedu), Bălţoi. Antrenor: Valentin Bădoi.

Cu ceva şanse teoretice pentru accederea în play-off, băieţii lui Gyuszi Balint au aşteptat ultima etapă a sezonului regulat gândindu-se la cele trei puncte, dar şi la un eventual ajutor din partea brăilenilor, în deplasarea de la Bacău. Meciul de la Tărlungeni a fost amânat o oră, din cauza zăpezii, existând chiar posibilitatea să se dispute duminică. S-a jucat, până la urmă, organizatorii făcându-şi treaba şi curăţând terenul destul de repede. Treaba şi-au făcut-o, încă din start, şi Brujan&Co, cu două goluri în prima jumătate de oră, care păreau să fie de ajuns pentru o victorie liniştită. Mai întâi, în urma unui corner executat de Marcăş, Viţelaru comite henţ în propriul careu, iar Elek transformă penalty-ul cu siguranţă (10). Apoi, în minutul 23, Antoche execută şi el un corner, de pe partea opusă, portarul Clinceniului respinge „capul” lui Antal, însă Şerban urmăreşte şi trimite balonul în plasă. Treziţi parcă din pumnii, elevii fostului rapidist Vali Bădoi reduc din diferenţă până la pauză, prin fundaşul Marciuc. În partea a doua, tot Unirea a insistat mai mult, Marcăş trecându-şi în cont o ratare la pasa excelentă a lui Elek (65). Acţiunea avea să prevestească golul micuţului mijlocaş, aflat într-o formă de zile mari, care două minute mai târziu a executat magistral o lovitură liberă de la 25 de metri. Imediat însă, Marciuc face dubla şi menţine aprinse speranţele oaspeţilor măcar pentru un rezultat de egalitate. Nu a mai fost cazul, la final tabela arătând o diferenţă minima pentru „unirişti”. Pentru aceştia însă, cele trei puncte vor folosi mai mult la moral decât în clasament, SC Bacău fiind echipa care va juca în play-off, după ce şi-a câştigat „finala” cu CF Brăila de pe teren propriu (2-1). „Deşi în clasamentul general am terminat pe locul 7, la 8 puncte deasupra locului 10, primul retrogradabil, vom începe turneul play-out cu doar 14 puncte, de pe prima poziţie retrogradabilă. Ne macină penalty-ul inventat de domnul Colţescu la meciul contra lui SC Bacău, care a hotărât cine va merge în play-off. Realitatea este că vom fi în play-out, şi vom pleca la o batalie dură, în care fiecare punct pierdut poate fi decisiv. Avem ambiţia de a arăta tuturor că noi, o echipă mică, la prima participare în Liga a 2-a, putem depăşi toate obstacolele, văzute şi nevăzute, şi să ne regăsim şi sezonul viitor în eşalonul secund”, a declarant antrenorul Gyuszi Balint.