HANDBAL- C.M. SERBIA

Victorii româneşti într-un sport de echipă la care chiar contăm!

Publicat la 16 decembrie 2013

România - Ungaria  21-17 (8-10)
România: Ungureanu (Tolnai)- Neagu 4 goluri, Brădeanu 3, Elisei 3, Nechita 2, Marin 2, Manea 2, Chiper 2, Buceschi 2, Ţăcălie 1, Pârvuţ, Pintea, Perianu, Ciuciulete, Dincă. Antrenor, Gheorghe Tadici.
„Tricolorele” s-au prezentat la runda a IV-a  hotărâte să nu mai facă concesiile pe care le-au făcut în disputa cu Germania, dispută pierdută pe mâna lor. Începutul nu a fost convingător şi ca şi la meciul anterior în min. 11 maghiarele conduceau cu 4-1, pentru ca după primul sfert de oră acestea să aibă un avantaj de trei goluri,5-2. Trezite la realitate, româncele revin cu 3 goluri consecutive (Elisei, Ţăcălie şi Brădeanu) şi în min. 19 s-a restabilit egalitatea la 5.
În timp ce Nechita şi Pintea ratau două contraatacuri, unguroaicele revin şi se distanţează la trei goluri diferenţă, 6-9 iar la pauză acestea au intră cu un avantaj, 10-8. La reluare, maghiarele conduceau în cu 14-11 (41), dar tricolorele refac  diferenţa cu patru goluri consecutive (Marin, Brădeanu, Nechita şi Buceschi) şi în minutul  47 pentru prima dată româncele au avut avantaj, 15-14. În continuare, pe siguranţa arătată de Paula Ungureanu, care a „încuiat” poarta româncele se dezlănţuie şi împotriva unei săli în care 4000 de suporteri Unguri îşi arătau ostilitatea faţă de românce, Chiper şi Elisei, fiecare de câte două ori face ca sala să fie redusă la tăcere pentru că  scorul a devenit 20-16 (57) pentru România şi ce era de demonstrat se demonstrase.
Cu această victorie, „tricolorele” au trecut pe locul secund şi urma ca meciul din ultima rundă să demonstreze adevărata valoare a noii echipe a României.

Confirmarea valorii, una net superioară de partea alor noastre
România  -  Cehia   29-23 (14-7)
România: Ungureanu (Tolnai) - CNeagu 5 goluri, Marin 4, Dincă 3, Pintea 3, Chiper 3, Buceschi 3, Nechita 2, Pârvuţ 1, Brădeanu 1, Ţăcălie 1, Perianu 1, Elisei 1, Ciuciulete 1,Manea. Antrenor, Gheorghe Tadici.
Ocupatanta locului 3  din grupa C, Cehia a revenit în elita mondială după 10 ani de absenţă şi se află în căutarea valorilor care în anii 60-70 o prezentau ca pe o formaţie de valoare europeană. Româncele, aureolate de victoria cu echipa Ungariei, puneau numai probleme scorului pentru că despre victorie nu se putea pune problema. Asaltul asupra semicercului ceh s-a făcut din minutul 9 când după 1-3 a urmat o suită de 5 goluri româneşti (Neagu de trei ori, Dincă şi Nechita) şi în minutul 14 tricolorele conduceau deja cu 6-3. Până la pauză româncele şi-au trecut în cont un avantaj sufieicnt, 14-7, care să le permită ca din când în când să mai ridice piciorul de pe acceleraţie. Astfel în minutul 35 scorul era de 19-7 pentru ca peste cinci minute să se ajungă la 19-12. Muştruluite de Tadici, româncele şi-au văzut în continuare de treabă şi au câştigat , o victorie care au postat-o pe locul doi la finalul grupei.