Editia 8166 - 19 apr 23:49

CROSUL 15 NOIEMBRIE:

800 de alergători pe străzile Braşovului, „lotul african” pe podium

Publicat la 14 noiembrie 2016

Aproximativ 800 de persoane s-au prezentat sâmbătă dimineaţă la startul tradiţionalului cros ,,15 Noiembrie”, competiţie sportivă care reface an de an traseul pe care l-au urmat participanţii la revolta anticomunistă a muncitorilor din Braşov, în 15 Noiembrie 1987. Ajuns la cea de-a 27-a ediţie, concursul s-a desfăşurat pe o distanţă de 5 kilometri, pe mai multe categorii de vârstă, atât pentru sportivi cât şi pentru amatorii de mişcare în aer liber.
Primele în competiţie au intrat fetele, de la ora 11.00, jumătate de oră mai târziu fiind rândul băieţilor, toţi concurenţii parcurgând traseul Roman SA - Calea Bucureşti – Spitalul Judeţean – Hidromecanica SA – Sala Patria – Teatrul „Sică Alexandrescu” – Prefectura Braşov, fiind ghidaţi şi supravegheaţi de poliţiştii rutieri. Primul loc la fete a fost ocupat de o sportivă de la CSU Craiova, Ancuţa Bobocel, iar pe locurile 4-5 s-au situat două sportive din Kenya.
Un sportiv din ţara africană a câştigat competiţia masculină, iar doi conaţionali ai săi au ocupat locurile 4, respectiv 6. Locul I a fost premiat cu 2.500 de lei, locul 2 s-a ales cu 1.500 de lei, iar locul al treilea a fost premiat cu 1.000 de lei, atât la masculin cât şi la feminin. Trei braşoveni, Cojoc Silvian, Cojoc Laurenţiu şi Cojoc Raul au primit premii pentru persoane cu nevoie speciale.
Competiţia s-a desfăşurat sub egida Federaţiei Române de Atletism şi a fost organizată de către Asociaţia 15 Noiembrie 1987, în parteneriat cu Facultatea de Educaţie Fizică şi Sporturi Montane a Universităţii „Transilvania”, Primăria şi Consiliul Local Braşov.