Editia 8169 - 24 apr 20:57

CICLISM

Accidentat la încălzire, Edi Grosu a fost cel mai bine clasat român în prologul Turului Sibiului

Publicat la 07 iulie 2017

Prologul turului ciclist al Sibiului, un contratimp individual, a fost câştigat de rutierul italian Andreea Palini, care a fost urmat în clasament de Luca Pacioni (Androni Sidermec Botecchia) şi de columbianul Carlos Alzete (United Healthcare). Ciclistul zărneştean Eduard Grosu (foto), component al naţionalei României, a ocupat locul 22, la 9 secunde de învingător, fiind cel mai bine clasat rutier român şi intrând în posesia tricoului roşu.
Edi a căzut la încălzire şi a ajuns la spital, însă după ce a aflat că are doar o contuzie s-a întors în centrul oraşului, unde a ajuns cu doar 20 de minute înainte de startul etapei. „Nu a fost cea mai bună zi. Am căzut la încălzire, am ajuns la spital, am constatat că am doar o contuzie la antebraţ şi am ajuns cu 22 de minute înainte de start în Piaţa Mare. Fără încălzire şi cu durere, am reuşit doar să iau tricoul roşu pentru cel mai bun rutier român”, a afirmat Grosu.