Editia 8170 - 25 apr 16:52

AS SR și Zărnești confirmă, Voila și Codlea țin aproape

Publicat la 28 august 2017

O singură victorie a gazdelor s-a înregistrat în etapa a doua a Ligii a 4-a

Olimpic Zărnești și AS SR Brașov au câștigat la scor sâmbătă, în jocurile pe care le-au disputat în etapa a doua din Liga a 4-a, 6-0 la Prietenii Rupea, respectiv 4-1 „acasă” cu Chimia Orașul Victoria, la fel cum reușiseră și în runda inaugurală a sezonului. Celor două formații se alătură în plutonul celor cu punctaj maxim după două runde Olimpic Voila (4-0 la Carpați Berivoi) și ACSM Codlea (4-0 la Colțea 1920 Brașov).

În fața a aproximativ 500 de spectatori, formația Ligii Suporterilor Stegari, AS SR, a disputat primul meci oficial pe Stadionul Tineretului, având ceva emoții până spre finalul primei ore, dar desprinzându-se lejer pe final. Cocan a deschis scorul în minutul 8, iar după bine de jumătate de oră, Cristian a egalat pentru oaspeți. La un sfert de oră după pauză, Damian a făcut 2-1 dintr-o pasă excelentă a lui Vârlan, iar nou intrații Bodean și Oprea și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

„Știam că ne așteaptă un joc greu, a fost o partidă echilibrată în prima sa parte. Am făcut multe greșeli în plan individual, însă la pauză am mai corectat din lucrurile acestea. Victoria va fi un adversar dificil pentru orice echipă. Etapa viitoare ne așteaptă un joc greu în deplasare, la Zărnești, una din cele mai omogene echipe. Sper ca echipa să arate așa cum îmi doresc în cel mai scurt timp posibil. Mai sunt lucruri de pus la punct”, a spus la final antrenorul Petre Lucian.

Un rezultat surprinzător a avut loc la Săcele, unde Precizia a remizat cu Apripile Brașov, scor 2-2, în ciuda a numeroase ocazii de gol avute de băieții lui Mihai Stere.

Rezultatele etapei a 2-a

n Sacele - Aripile Bv 2-2 (Bilibovschi 8, 70 / Vasilache 9, Badea 61), 1-1 la juniori.

n AS SR Brasov - Orasul Victoria 4-1 (Cocan 9, Damian 54, Bodeanu 81, Oprea 87 / Cristian 36). 5-0 la juniori.

n Prietenii Rupea - Olimpic Zarnesti 0-6 (Miclis 6, 82, Rotariu 15,  Ciocanea 23, Lazar 49, Dascalu 71). 1-2 la juniori.

n Dumbravita - Tarlungeni 2-2 (Speriatu 49, Gordas 90+4 / Apetrei 41, 64). 3-3 la juniori

n Steagu Rosu - Cristian 1-3 (Ivan 44 / Nazare 34, Feraru 52, Arinenanu 90+4). Eliminat: Borcescu (Steagu Rosu) 90+4-cumul de avertismente. De asemenea, delegatul gazdelor, Eduard Gherghe, a fost trimis in tribuna minutul 85 pentru proteste. 2-1 la juniori

n Coltea - Codlea 0-4 (Draghescu 53, 59, Puscasu 85, Petar 90). 0-4 la juniori

n Berivoi - Voila 0-4 (Veconi 56, Gabor 60,66, Danila 90). 15-0 la juniori.

n Hurez - Homorod 1-4 (Munteanu 28 / Gherasim 24,34,87, Ticu 90). 1-1 la juniori.