Au trecut pe lângă o victorie mare

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 31 octombrie 2016

Corona a pierdut derby-ul cu Dunărea Brăila deşi a condus o bună parte din meci

Corona Braşov a ratat o victorie mare, pe care a avut-o în mână, pierzând dramatic, 26-27 (16-13), după ce s-a aflat la conducere, pe tabelă, o bună parte din joc. Fetele antrenate de Mariana Tîrcă au început excelent, conducând cu 6-1 şi reuşind să-şi ţină la distanţă adversarele. Apărarea a functionat foarte bine, iar portarul Denisa Dedu a fost în zi de graţie, cu numeroase intervenţii reuşite, două chiar de la 7 metri. La un moment dat, "galben-albastrele" au reuşit să-şi mărească diferenţa la 7 goluri, brăilencele au călcat însă acceleraţia şi au reechilibrat jocul, scorul pauzei fiind 16-13. Diametral opus faţă de prima parte, echipa antrenată de Buceschi a revenit perfect de la cabine, iar în minutul 35 a egalat la 17. Cu ajutorul Denisei Dedu (gol din poartă în poartă, apără 7 metri la Szucs), dar şi cu noroc (Perianu trimite alt 7 metri în bară), atacul Coronei a adus iarăşi avantaj de 3 goluri, 21-18. Echipă cu experienţă şi moral, Brăila a egalat din nou şi a preluat conducerea, făcând 22-24. Handbalistele Braşovului au depăşit momentul şi au revenit bine în joc, scorul devenind 26-26 în ultimele 30 de secunde. Arbitrii au acordat un 7 metri pentru oaspete la ultima fază a jocului, Krnic a transformat şi a adus Brăilei o victorie care la un moment dat părea incredibilă. "Felicit echipele pentru propaganda făcută azi handbalului. Noi nu reuşim să gestionăm anumite momente ale jocului. După minutul 20 apar greseli neforţate, poate din dorinţa de a rezolva cât mai repede anumite situaţii. Brăila e o echipă puternică, dar toate jucătoarele s-au ridicat azi la nivellul lor. Banca scurtă si absenţele anumitor jucătoare ne-a costat. Ceva s-a rupt la greşelile noastre în ofensivă, urmate de contraatacuri cu gol ale oaspetelor", a spus la final antrenoarea Mariana Tîrcă. Pentru Corona au marcat: Chiper 12, Craciun 5, Ciuciulete 3, Hotea 3, Neagu 1, Tivadar 1, Dedu 1.

Obligate să câştige tot până la pauza de iarnă
Consiliul Director al clubului Corona Braşov, reunit vineri pentru a se analiza situaţia echipei de handbal senioare, a trasat ca obiectiv pe termen scurt, obţinerea a nouă puncte în următoarele patru etape, urmând ca în iarnă, în pauza competiţională să se facă o nouă analiză şi să se ia deciziile care se impun.

"Ne pare foarte rău că am pierdut puncte după un meci în care am jucat bine. În prima repriză am evoluat excelent ca echipă, dar când ne uităm la final şi vedem ca nu ne-am ales cu nimic, e dureros", Adriana Țăcălie (foto).