1 UAH = 0.1170 RON

1 XDR = 6.1159 RON

1 ZAR = 0.2442 RON

Editia 8171 - 26 apr 23:58

Brașovenii Viorel Palici și Cristian Moșoiu, pe podiumul „Spartan Race” 2019 din Poiana Brașov

Autor: Radu COLȚEA

Publicat la 06 august 2019

Peste 2.500 de sportivi din 22 de țări s-au luptat, în acest weekend, în Poiana Brașov, cu obstacolele și vremea spartană, în cadrul celei mai importante curse cu obstacole din lume, Spartan Race, etapa din România. Deși traseul, obstacolele și vremea au pus la încercare rezistența participanților, cei mai mulți dintre ei au încheiat cursa.
La ediția din acest an, doi brașoveni au terminat pe podium la cele trei curse, în clasamentul timpilor.

Astfel, la prima cursă, Super, care a avut 13,5 km și 25 de obstacole, brașoveanul Viorel Palici, a terminat pe locul al 2-lea, la 3 minute de câștigătorul cursei Zlska Peter, din Slovacia, care a terminat cursa  în 1 h 34 min 15 sec. Pe locul al 3-lea s-a clasat Szabo David, din Ungaria, care a terminat cursa la 11 minute și 39 secunde de câștigător.

Cel mai bun timp la cursa Super, fete l-a obținut Hortobagyiova Eszter, din Slovacia, cu 1 h 54 min 15 sec, următoarea fiind Gradl Michaela, din Austria, în 2 h 3 min 25 sec. Conform datelor preliminare la această cursă s-au înscris 740 de persoane și au terminat 675 de sportivi, majoritatea fiind din România, Ungaria, Cehia și Slovacia.

La a doua cursă, de sâmbătă, Sprint, care a măsurat 6 km și a avut 21 de obstacole, din cauza vremii nefavorabile și a efortului depus, aproape 100 de sportivi dintre cei 855 înscriși, nu au mai luat startul. Dintre cei care au luat startul, 730 au reușit să termine cursa. Și în această cursă, pe locul al 2-lea s-a clasat Viorel Palici, care a ajuns la 43 de secunde în urma câștigătorului,  Zlska Peter (Slovacia), care a terminat cursa  în 41 min 34 sec. Pe locul al 3-lea s-a clasat Haviarik Jakub, din Slovacia, care a ajuns la o secundă după sportivul român.

Prima sportivă care a trecut linia de sosire la cursa Sprint - feminin a fost câștigătoarea de la Super, Hortobagyiova Eszter, Slovacia, care a terminat cursa în 47 min 10 sec.  A doua sportivă care a trecut linia de sosire a fost Rouckova Olga, din Cehia, în 1 h 3 min 47 sec.

Piatra de încercare, cursa Beast

Ultima cursă, Beast, care a avut loc duminică, a fost declarată de majoritatea participanților, ca cea mai spectaculoasă și grea cursă la care au participat vreodată. Beast a avut 22 de km lungime, 32 de obstacole și a inclus, ca și cursa Super, alergare pe creastă. Dintre cei 613 sportivi înscriși inițial, au reușit să termine această probă 478, iar cei mai mulți dintre cei 135 care nu a terminat cursa, fiind cei care nu s-au mai prezentat la start. Pe locul al 3-lea la această probă s-a clasat brașoveanul Cristian Moșoiu, care a ajuns la 8 min și 13 secunde de câștigătorul cursei cehul Hynek Richard (foto jos) - acesta a parcurs traseul în 2 h 30 min 24 sec -  și la doar 45 de secunde după sportivul clasat pe locul al 2-lea, slovacul Ziska Peter (2 h 37 min 52 sec.

Viorel Palici s-a clasat pe locul al 2-lea și al „Trifecta Weekend”, după cumularea timpilor din cele trei curse, după ce la categoria Best a ocupat locul al 5 –lea, timpul total cumulat de brașovean la cele trei probe fiind de 5 h  7m 27 sec. Pe primul loc la „Trifecta Weekend”  s-a clasat slovacul Ziska Peter, cu 4 h 53 m 41 sec. Pe locul al 3-lea, dintre cei cei 256 de participanți care au realizat Trifecta s-a clasat o fată, slovaca Hortobagyiova Eszter, cu timpul total de 5 h 48 min 58 sec.
Un rezultat bun a obținut și fostul consilier local brașovean Ciprian Chiricheș, care a ocupat locul al 3-lea, la cursele Super și Beast, la categoria sa de vârstă.