Editia 8171 - 26 apr 20:03

COLŢEA 1920 - KSE TÂRGU SECUIESC 4-4 (1-0), 7-6 DUPĂ PENALTY-URI

Calificare plină de dramatism pentru Colţea 1920

Publicat la 03 martie 2016

Echipa braşoveană de futsal de ligă secundă a trecut de prim-divizionara KSE Târgu Secuiesc, după o partidă plină de răsturnări de situaţie

Colţea 1920 Braşov a reuşit o calificare surprinzătoare în sferturile de finală ale Cupei României la futsal, după ce a învins aseară formaţia de primă ligă, KSE Târgu Secuiesc. Fotbaliştii antrenaţi de Radu Burciu au început perfect şi au deschis scorul prin Dârstar, menţinând avantajul până la pauză, în ciuda unei bare şi a oaspeţilor. În debutul părţii secunde, braşovenii nu au mai reuşit sa se apere la fel de bine şi au primit două goluri care păreau sa ducă spre Târgu Secuiesc calificarea. „Torpila” veteranului Pârvu a readus pe Colţea în joc, însă oaspeţii au marcat din nou dintr-o lovitură liberă destul de uşor acordată. „Alb-negrii” nu au cedat însă şi au egalat din nou prin Puşcaşu, pe final fiindu-le chiar refuzat un penalty la o fază în care Isac a fost pur şi simplu trântit la pământ. S-a intrat în prelungiri cu egalitate la goluri (3-3), dar şi la faulturi (5-5), situaţie care necesita prudenţă pentru ambele echipe, orice intrare neregulamentară aducând o lovitură de la 10 metri pentru adversar. Gazdele au avut două astfel de oportunităţi, insă Ionel Pârvu le-a irosit, iar cum ocaziile se răzbună, KSE a punctat din nou pentru 4-3. Când nimeni nu mai credea, Puşcaşu a obţinut un penalty pe care Dârstar l-a transformat cu siguranţă şi a lăsat soarta meciului pentru loviturile de departajare. Meciul a căpătat accente dramatice însă cu 8 sutimi înainte de ultima „sirenă”, acelaşi Puşcaşu făcând un fault de neînţeles şi dând oaspeţilor şansa unei victorii în care nici ei nu mai credeau. Lovitura de la 10 metri a fost însă parată de Bunduc, care a repetat isprava câteva minute mai târziu, la ultimul şut de departajare al lui KSE, după care Pârvu a înscris şi a adus calificarea în sferturi. „A fost un meci foarte bun, băieţii au fost la înălţime şi au răspuns foarte bine la ceea ce le-am cerut. Isac, Dârstar şi Bunduc au avut o motivaţie în plus, în trecut evoluând pentru Târgu Secuiesc. Ne bucurăm foarte mult pentru victoria aceasta şi me gândim că mai putem produce o surpriză şi în faza următoare”, a spus antrenorul Radu Burciu.