FUTSAL

Calificarea din cupă, un prim pas către prima ligă?

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 04 martie 2016

Colţea 1920 Braşov a reuşit o calificare senzaţională, la loviturile de departajare, în sferturile Cupei României la futsal, elevii lui Radu Burciu învingând, cu 7-6, la penalty-uri, echipa de primă ligă, KSE Tg. Secuiesc, după ce la finalul prelungirilor scorul era egal, 4-4 (3-3). Staff-ul tehnic şi jucătorii „alb-negrii” aşteaptă acum sferturile de finală, unde cu siguranţă vor da piept cu unul din granzii campionatului şi îndrăznesc să spere că în viitorul nu foarte îndepărtat vor putea evolua chiar în Liga I. „A fost un meci foarte dificil. Cred că lumea din tribună a rămas cu o impresie bună şi cu faptul că echipa asta are potenţial şi poate să crească frumos. Trebuie să ducem Colţea în Liga 1 şi să facem ca oamenii din Braşov să fie mândri de noi. Pentru mine, ca fost jucător la KSE, a fost un meci mai special, pentru că am fost îndepărtat
într-un mod urât de acolo şi chiar îmi doream foarte tare să câştig. Nu le ţin pică şi le doresc succes în campionat. Cât despre sferturi, nu contează ce adversar vom avea, vrem calificarea!”,
a spus portarul Gabriel Bunduc, unul dintre cei mai buni jucători în partida de miercuri seară.
Radu Burciu s-a bazat pe următorul lot la meciul cu KSE Tg. Secuiesc: Gabriel Bunduc, Cristian Puşcaşu, Emanuel Creţulescu, Sabin Dârstaru, Paul Isac, Ionel Pîrvu, Horaţiu Gavrilă, Adrian Brănescu, Octavian Ciucanu, Alexandru Ioniţă, Alin Niţan, Adrian Susanu, Raul Găvârliţă, Călin Mureşan.