Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
ASOCIAŢIA ASISTENŢILOR SOCIALI DIN ROMÂNIA:
Publicat la 20 martie 2017
.webp)
Asistenţa socială nu înseamnă doar persoane dependente de banii pe care îi dă statul ca să trăiască şi, mai mult, asistenţa socială ar trebui să se îndrepte spre servicii suport şi mai puţin spre direcţionarea resurselor financiare. Persoana care are nevoie de asistenţă socială ar trebui să fie ajutată să fie activă în continuare, să-şi folosească cunoştinţele şi experienţa în comunitate. Este mesajul pe care îl transmit reprezentanţii Asociaţiei Asistenţilor Sociali din România, care au fost foarte încântaţi de modelul Căminului pentru Persoane Vârstnice, pe care l-au vizitat, la sfârşitul săptămânii trecute, de Ziua Mondială a Asistenţei Sociale, când unitatea şi-a deschis porţile pentru toţi cei interesaţi de domeniul asistenţei sociale.
Studenţi de la Asistenţă Socială, elevi ai liceelor din municipiu, ONG-uri şi reprezentanţi ai autorităţilor locale vizitat Căminul şi au stat de vorbă cu bunicii de aici. Unii dintre seniori şi-au prezentat şi activităţi ale muncii lor. Foarte încântaţi de vizita tinerilor au fost vârstnicii care se întâlnesc săptămânal în Centrul de zi de socializare şi petrecere a timpului liber, unde au diverse activităţi. „Avem şi noi nepoţi şi am avut copi, ca ei, ne mai amintim de vremurile de altădată şi ne simţim şi noi mai tineri, pe lângă ei”, ne-a spus o doamnă.
Cei mai mulţi dintre tineri nu au mai fost în Cămin, dar au fost impresionaţi de ce au văzut şi şi-au amintit de bunicii lor. „În place ce am văzut aici, sunt bine îngrijiţi”, ne-a spus o elevă. „Aş vrea să fac voluntariat aici, dacă se poate , la vară”, a mai spus o altă elevă.
Ideea sărbătorii a fost de a transmite tinerei generaţii ce presupune meseria de asistent social. „Vrem să arătăm tinerilor că profesia de asistent social este o profesie dinamică, ce necesită devotament şi cei care vor alege acest domeniu vor putea să aducă un pic mai bine în viaţa fiecărui om din comunitate”, a explicat Mariana Topoliceanu, director Direcţia de Servicii Sociale Braşov
Prezenţi la eveniment au fost şi reprezentanţi ai Asociaţiei Asistenţilor Sociale din România, care s-au arătat încântaţi de modelul braşovean, care, susţin ei, ar trebui multiplicat. „Avem puţină investiţie în serviciile destinate persoanelor vârstnice, este mare nevoie de asta din două motive: unu, pentru că avem o creştere masivă a numărului de persoane vârstnice care au nevoie de îngrijire, apoi pentru că avem nevoie să fololsosim experienţa persoanelor vârstnice şi să le menţinem active. Eu voi promova acest centru de la Braşov, este un model de bună practică”, a explicat Ana Rădulescu, director general Asociaţia Asistenţilor Sociali din România.
În clădirea Căminului pentru Persoane Vârstnice funcţionează şase centre care oferă servicii sociale, precum Centrul de tip Respiro pentru Persoane Vârstnice, Unitatea de îngrijiri la domiciliu, Căminul pentru Persoane Vârstnice, Centrul de zi de socializare şi petrecere a timpului liber (tip Club) etc.

Corina
2017-06-21 14:36:23
Incercati citeva vizite neanuntate, nu va identificati ca si oficiali, poate chiar in timpul diferitelor mese, vorbiti cu batrinii, cei care sint lucizi Inca, veti fi surprinsi ce aflati. Situatia nu este asa frumoasa cum vi Se spune, ci dimpotriva. Mincare proasta, carnea nefiarta, mai ales pentru batrini fara dinti sau danturi tocite, pempers neschimbate decit de 2 ori pe zi, sau chiar 1 data, beneficiarii tratati ca si obiecte, nu ca oameni batrini neajutorati. Este mult mai mult de spus. Contributia pentru cei cu apartinatori este peste 2000 lei pe Luna.
ovesea nicolai
2017-03-20 08:52:06
Terminati cu lozincile ONGi-ste majoritatea batranilor si a persoanelor cu handicap sant ingrijite in familiile lor,o spun statisticile oficiale,deci trebuie marite indemnizatiile!!!
Sâmbătă, 30 mai, de la ora 19:00, Sala Mică a Filarmonicii Braşov găzduieşte recitalul de clarinet şi pian susţinut de Mario D'Apice şi Paul Ionescu, alături de invitata serii, soprana[...]
2026-05-26 citeste mai multPrichindeii din oraş au motive de bucurie. De astăzo şi până în 1 Iunie, ei se vor putea reîntâlni cu Pinocchio, Rapunzel, Albă ca Zăpada, Frumoasa şi Bestia, Jack, Dorothy[...]
2026-05-26 citeste mai multBraşovenii, dar şi turiştii care vor să vadă obiceiul „Bătutului armindenilor/ armizinilor”, ce are loc de Rusalii, sunt aşteptaţi la Feldioara duminică, 31 mai, la „Sărbătoarea[...]
2026-05-26 citeste mai multCa în fiecare an, în 1 Iunie, Brașovul va fi un „oraș al copiilor”. Astfel, Primăria Brașov și partenerii săi le vor oferi copiilor un 1 Iunie de poveste, cu zeci[...]
2026-05-26 citeste mai multJoi, 28 mai, de la ora 19:00, melomanii braşoveni sunt aşteptaţi la un nou concert simfonic ce va fi de această dată sub bagheta dirijorului Gheorghe Costin şi îl va avea ca solist pe violonistul[...]
2026-05-26 citeste mai mult
Corina
2017-06-21 14:43:13
FACETI VIZITE NEANUNTATE SI NEOFICIALE, "UNDERCOVER" Veti fi surprinsi de diferenta intre ce vi Se promite si ce Se face de fapt. Sint batrini lucizi, vorbiti cu ei. . Contributia este peste 2000 lei pentru cei cu apartinatori.