Cele mai mari speranţe ale scrimei româneşti, prezente la Râşnov

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 17 octombrie 2017

150 de sportivi s-au întrecut la Campionatul Naţional U12 – U15

Între 12 şi 15 octombrie, Râşnovul a găzduit Campionatul Naţional de speranţe la scrimă, competiţie destinată copiilor cu vârste între 12 şi 15 ani, care s-a desfăşurat la feminin şi masculin, individual şi pe echipe.
Aproximativ 150 de sportivi, aceştia reprezentând toate cluburile de profil din ţară, au concurat la sala de sport a Şcolii Gimnaziale nr. 3, la individual-băieţi prezentându-se 62 de sabreri, iar medalia de aur fiind câştigată de către Mihăiţă Cruţu (CSŞ Slobozia). Competiţia masculină a continuat cu duelul pe echipe, unde pe primul loc s-au clasat cei de la CS Dinamo 1, pe doi au urcat băieţii de la CS Dinamo 2, iar pe trei CSM Unirea Slobozia.
La feminin s-au întrecut 62 de sabrere, iar titlul de campioană naţională a fost câştigat de către Ilinca Pantiş, legitimată la CS Riposta Bucureşti, formaţie care s-a impus şi în concursul pe echipe, unde locul al doilea a fost ocupat de ACS Duel Bucureşti, iar pe trei s-au clasat fetele de la CS Dinamo Bucureşti 1.
„A fost pentru a doua oară când Râşnovul a găzduit Campionatul Naţional de speranţe U12-U15. Noi sperăm ca aceasta să devină o tradiţie şi să primim an de an organizarea de competiţii naţionale desfăşurate sub egida Federaţiei Române de Scrimă. Trebuie să mulţumim autorităţilor locale, care au fost alături de noi cu tot ceea ce înseamnă logistică şi condiţii de desfăşurare a concursului şi în special domnului primar Liviu Butnariu, un om care acordă o atenţie deosebită sportului, tineretului şi copiilor”, ne-a spus antrenorul Marius Gălăţanu de la CS Olimpic Cetate Râşnov, club care alături de Primăria din localitate a organizat competiţia.