Curs BNR
1 EUR = 4.9763 RON
1 USD = 4.6386 RON
1 GBP = 5.8067 RON
1 XAU = 346.8933 RON
1 AED = 1.2629 RON
1 AUD = 3.0283 RON
1 BGN = 2.5444 RON
1 BRL = 0.9012 RON
1 CAD = 3.3920 RON
1 CHF = 5.0843 RON
1 CNY = 0.6401 RON
1 CZK = 0.1974 RON
1 DKK = 0.6672 RON
1 EGP = 0.0968 RON
1 HUF = 1.2671 RON
1 INR = 0.0557 RON
1 JPY = 2.9797 RON
1 KRW = 0.3376 RON
1 MDL = 0.2601 RON
1 MXN = 0.2723 RON
1 NOK = 0.4234 RON
1 NZD = 2.7650 RON
1 PLN = 1.1532 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0503 RON
1 SEK = 0.4274 RON
1 TRY = 0.1430 RON
1 UAH = 0.1170 RON
1 XDR = 6.1159 RON
1 ZAR = 0.2442 RON
FOTBAL - LIGA II
Publicat la 19 aprilie 2017
Eşecul categoric de la Târgovişte a coborât pe FC Braşov până pe poziţia a 5-a în clasamentul ligii secunde, formaţia lui Cornel Ţălnar fiind devansată de CS Mioveni (3-0 la masa verde cu CSM Râmnicu Vâlcea) şi UTA Bătrâna Doamnă (2-1 cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) în urma etapei de Paşte.
Mai mult, Chindia s-a apropiat şi ea la doar două puncte de „stegari”, revenind serios în lupta pentru promovare, una devenită extrem de strânsă.
Astfel, dacă Juventus este scăpată în câştigătoare de săptămâni bune, pentru al doilea loc care asigură promovarea directă şi de ce nu, pentru al treilea, care duce la baraj, se „bat” nu mai puţin de cinci echipe, despărţite de doar patru puncte în clasament.
În etapa următoare, FC Braşov are asigurate cele trei puncte, urmând a câştiga la masa verde împotriva lui CSM Râmnicu Vâlcea, formaţie retrasă în iarnă, astfel că „galben-negrii” aşteaptă jocul rezultatelor din celelalte jocuri ale rundei, pentru a aborda apoi de pe o poziţie cât mai bunăr „dubla” cu Foresta Suceava (26 aprilie, în deplasare) şi Dacia Unirea Brăila (29 aprilie, pe teren propriu).
Clasament
1. Juventus Bucureşti 66
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 51
3. CS Mioveni 50
4. UTA Bătrâna Doamnă 50
5. FC Braşov 49
6. Chindia Târgovişte 47
7. Olimpia Satu Mare 41
8. Dacia Unirea Brăila 40
9. Foresta Suceava 36
10. Dunărea Călăraşi 35
11. Luceafărul Oradea 34
12. CS Afumaţi 32
13. FC Academica Clinceni 30
14. CS Baloteşti 27
15. ASU Politehnica Timişoara 27
16. CSM Râmnicu Vâlcea 18
17. Metalul Reşiţa 16
18. Unirea Tărlungeni 9
19. Şoimii Pâncota 0
20. ACS Berceni 0
Etapa a 30-a
Vineri, Ora 16.00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - ASU Politehnica Timişoara
Sâmbătă, ora 11.00
Juventus Bucureşti - UTA Bătrâna Doamnă
CS Afumaţi - CS Baloteşti
Metalul Reşiţa - Dacia Unirea Brăila
Olimpia Satu Mare - Unirea Tărlungeni 3-0
FC Braşov - CSM Râmnicu Vâlcea 3-0
Luceafărul Oradea stă.
Chindia Târgovişte stă.
Sâmbătă, ora 12.00
CS Mioveni - Foresta Suceava
Duminică, ora 11.00
FC Academica Clinceni - Dunărea Călăraşi.
nu este nici un comentariu
Andrei Gîrtofan şi Doru Vraja (Škoda Fabia Rally2) vor să fie campioni naţionali absoluţi în 2024. Un obiectiv îndrăzneţ pentru cei doi echipieri ai ProRally Team[...]
2024-04-26 citeste mai multOlimpic Cetate Râşnov şi ACS Kids Tâmpa se vor întâlni vineri, de la ora 17.00, în etapa a 5-a din playoff-ul Ligii a 3-a. Cele două echipe luptă pentru a continua sezonul[...]
2024-04-26 citeste mai multSepsi OSK Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu FCSB, 2-2 (1-2), miercuri seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a şasea a fazei play-off a Superligii de fotbal. Liderul[...]
2024-04-26 citeste mai multUnirea Slobozia a promovat în premieră în Superliga de fotbal a României, după ce a învins-o pe CS Mioveni cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, în deplasare, într-o[...]
2024-04-26 citeste mai multGheorghe Hagi (foto) a fost întrebat în cadrul conferinţei de presă premergătoare duelului cu Rapid dacă are de gând să dea numele noului stadion din Constanţa. Fostul mare internaţional[...]
2024-04-26 citeste mai mult
Adaugă un comentariu