Editia 8170 - 25 apr 07:12

FC BRAŞOV – FC BAIA MARE 2-3 (1-1)

Corabia se scufundă tot mai mult

Publicat la 27 aprilie 2016

„Stegarii” au pierdut cu FC Baia Mare pe teren propriu şi au ratat şansa de a se apropia la 3 puncte de locul 2

FC Braşov a pierdut meciul de „acasă” cu FC Baia Mare, 2-3 (1-1) şi speranţa de a se menţine aproape de locul al doilea din playoff, care asigură participarea la barajul de promovare.
Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru „stegari”, în minutul 4 băimăreanul Sîrbu încercându-şi norocul cu un şut din colţul careului de 16 metri cu care a deschis norocos scorul.
După două faze create de Andor, respectiv Pană, pentru Matei, fără vreun rezultat pe tabelă, „galben-negrii” au tremurat serios la un gol anulat pentru fault în atac la Iacob (33). Fostul rapidist Vasilache a încercat câteva execuţii de fineţe, în amintirea vemurilor când juca cu Rapid în Europa, iar Oltean şi Pop au ratat incredibil şansa desprinderii, trecând pe lângă minge din 6 metri la o fază fixă (43).
În prelungirile primei reprize Avram execută peste zid o lovitură liberă obţinută de Manole, Bota respinge, iar Pană reia cu siguranţă pentru 1-1.
Imediat după pauză băimărenii au încercat golul cu un „asediu” la un corner, de care băieţii lui Adi Szabo au scăpat cu greu, însă au avut reacţie şi au marcat prin Matei, care a deviat pe spate, cu capul, o lovitură de colţ (61). Băimărenii au revenit şi ei, Sîrbu făcând „dubla” după o „diagonală” perfectă a nou intratului Codoban (66).
Străuţ a încercat un şut la firul ierbii, puţin alături (71), anunţând golul rezervei Giurgiu, care a reluat cu capul o centrare ce s-a vrut mai mult şut a lui Păcurar (87). „Sunt nemulţumit total de rezultat şi mai mult că nu am ştiut să gestionăm revenirea. Am fost lipsiţi de maturitate şi de organizare a jocului pe fază ofensivă. Nici la schimbări nu am fost inspirat. Pentru acest meci, Szabo e principalul vinovat. Nu mă mai pot concentra nici eu, nici jucătorii pe ce avem de făcut. Tot vorbim de promovare, dar avem 16 milioane de euro datorii. Ce pot sa le spun jucatorilor, când ei ştiu că falimentul bate la uşă? Promovarea ar fi adus 1,5 milioane, insuficient pentru a redresa situaţia. De ce să plătim noi ce s-a facut rău în ultimii ani. Normal că ne-am dorit ca echipa să promoveze, dar nu am putut şi nu numai din punct de vedere sportiv”, a declarat antrenorul Adrian Szabo la final.