NATAŢIE

Corona Braşov are în premieră un înotător în lotul naţional

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 15 mai 2018

Alexandru Petrache va participa la Campionatele Internaţionale de Înot ale României

Pentru prima dată în istoria clubului Corona Braşov, un sportiv al secţiei de nataţie a fost selecţionat de Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern în lotul naţional şi va reprezenta România la Campionatele Internaţionale de Înot ale României, care se vor desfăşura la Bucureşti în perioada 23-27 mai, la Bucureşti.
Antrenorul George Munteanu (foto stânga) este mândru că munca depusă se regăseşte acum atât în rezultate cât şi implicit în selecţii în lotul naţiponal. „Este o bucurie foarte mare că un sportiv al Coronei a fost selecţionat de federaţie în lotul naţional şi va reprezenta România într-o  competiţie foarte importantă. De asemenea, este şi o confirmare a muncii noastre, a colectivului secţiei de nataţie, pentru că an de an clubul Corona participă la Internaţionalele României”, a spus George Munteanu, antrenor al secţiei de nataţie de la Corona Braşov.
Preşedintele clubului Corona, Liviu Dragomir, este încântat că numele clubului se aude din ce în ce mai des când e vorba de rezulatte bune şi în nataţie. „Am crezut şi voi crede mereu în potenţialul acestei secţii. Să nu uităm că în urmă cu mulţi ani, Braşovul era unul dintre cele mai importante centre de nataţie din ţară şi personal, îmi doresc foarte tare ca sportivii Coronei să ajungă reprezinte, din nou, acest lucru. La Braşov sunt condiţii excelente, şi avem obligaţia să aducem municipalităţii, care reprezintă principala sursă de finanţare, rezultate pe măsura investiţiei şi a condiţiilor oferite”.
Înotatorul Coronei Braşov, Alexandru Petrache (foto dreapta) este şi cel care a adus Coronei primul titlu naţional la nataţie, din istoria clubului. El a câştigat aurul la Campionatele Naţionale, în proba de 50m fluture şi bronzul la 100m fluture, la juniori. La categoria tineret, Alexandru Petrache a câştigat bronzul tot la 50m fluture. Pe finalul anului trecut, Petrache a mai câştigat un bronz, la juniori, tot la 50m fluture.

Rezultate bune la „Cupa Târgu Mureş” şi la Maratonul de 24 de ore
Altfel, în acest week-end, o echipă de sportivi ai Coronei a participat la „Cupa Târgu Mureş” la nataţie, sub comanda antrenoarei Alina Hristov. Ema Achim a obţinut medalia de bronz la proba de 50 de metri spate, în timp ce Sierra Manhardt a ocupat locul 6 cursa de 100 de metri spate, la 100 de metri craul Vlad Curticapean terminând pe locul 11, iar Alex Curticapean pe 14.
În altă ordine de idei, două echipe de înotători de la Corona Braşov au participat la finalul săptămânii trecute la Maratonul de 24 de ore de înot, competiţie care a ajuns la ediţia cu numărul 24. La Bazinul Olimpic Mihai Mitrofan din Braşov, echipa de cadeţi şi juniori (10-12 ani), antrenată de Ana-Cristina Dima şi George Munteanu, a reuşit să termine pe treapta a treia a podiumului, iar Ana Florea a fost desemnată cea mai bună înotătoare a întrecerii. Formaţia de copii a avut, de asemenea, o comportare lăudabilă, micuţii înotători ai Coronei clasându-se pe locul 18 la finalul Maratonului.