Corona Braşov Wolves, primul meci fără gol acasă!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 13 ianuarie 2015

Corona Braşov Wolves – Dab Docler 0-2 (0-0; 0-2; 0-0)

Corona Braşov Wolves,  primul meci fără gol acasă!

Al doilea meci consecutiv acasă al ,,lupilor”, în acest week-end, a însemnat o nouă dezamăgire, pentru fanii echipei braşovene. După înfrângerea cu Miskolci, lumea ar fi aşteptat o reabilitare a Coronei Braşov Wolves, în partida cu Dab Docler, mai ales că echipa maghiară nu traversează o perioadă fastă. Lucrurile nu au stat deloc aşa, chiar dacă jucătorii Coronei au început bine partida, cu o dominare persistentă, însă fără goluri... Partea a doua a fost însă total defavorabilă echipei braşovene, care a fost de nerecunoscut, lucru exploatat din plin de oaspeţi. Dab Docler
s-a apărat foarte bine, iar la inferiorităţile numerice şi-a ţinut adversarii departe de poarta proprie. În aceste condiţii, Coronei Braşov i-a fost foarte greu să-şi creeze faze clare, jucătorii fiind cu uşurinţă blocaţi, în apropierea porţii adverse. Cu o apărare fermă, Dab Docler a prins curaj şi în atac şi a înscris două goluri în repriza a doua (în min. 23:26 şi 37:12), închizând practic partida. Un element destabilizator în repriza a doua a fost sancţionarea lui Martin Saluga, cu 5 minute (timp în care Dab Docler a marcat al doilea gol) şi cu pedeapsă de meci, pentru o lovitură aplicată unui adversar, în zona capului. Acest lucru îi va atrage, probabil, o suspendare. Scor final: Corona Braşov Wolves – Dab Docler 0-2 (0-0; 0-2; 0-0), ceea ce reprezintă primul meci al ,,lupilor” fară gol înscris acasă, în această ediţie a Ligii Mol. Edificator pentru zădărnicia ,,lupilor” în acest meci, a fost imposibilitatea lor de a marca în ultimele două minute, când, deşi au jucat şase contra patru (prin scoaterea portarului şi sancţionarea unui adversar cu 2 minute), nu au reuşit să înscrie.Singurul moment aplaudat în acest meci, a fost festivitatea de la începutul partidei, când fundaşul Coronei, Jaroslav Obsut, a primit un trofeu, pentru cele 900 de meciuri oficiale jucate până acum în carieră! Pentru Corona Braşov Wolves lupta pentru un loc mai bun decât cel ocupat acum (4), nu s-a încheiat, ,,lupii” având următoarele două meciuri tot pe gheaţa proprie : sâmbătă, 17 ianuarie, cu Ujpest TE şi duminică, 18 ianuarie, cu Debreceni HK.

Victorie care-i menţine pe maghiari în obiectiv
„Rezultatul final a fost unul bun în ciuda startului nostru lent, cam puţine şuturi pe poartă decât mi-aş fi dorit de la echipa mea. 0-0 dupa prima repriză este OK într-un meci în deplasare. În a doua repriză am marcat de două ori, din care al doilea gol a fost superioritate numerică, iar în a treia repriză cred că am jucat un pic mai inteligent. Am forţat echipa adversă să patineze foarte mult pe tot parcursul jocului, lucru care i-a făcut să piardă energie, spre avantajul nostru. Echipa noastră a jucat foarte bine în ultimele meciuri şi obiectivul nostru rămâne în continuare unul dintre primele două locuri”, a declarat Donald Maclean, antrenorul lui Dab Docler.

Dezamăgire în tabăra braşoveană după cele două înfrângeri
„Sunt un pic dezamăgit după două meciuri pierdute acasă în acest week-end. Se pare că ne-am pierdut un pic din armonia energiei noastre pe care apare după ce marcăm unul sau două goluri. Am impresia că aceasta se datorează faptului că poate avem un pic prea multă încredere în noi. Am jucat împotriva unei  echipe foarte bune în defensivă, care este, de asemenea, foarte eficientă şi în superioritate numerică. Am avut şi noi, de asemenea, câteva momente energice, dar acele momente nu trebuie să fie singulare şi să dureze câteva minute, ar trebui să fie o stare de spirit manifestată pe tot parcursul meciului. Am arătat prea multă frustrare din punctul meu de vedere. Pentru unii jucători ambiţia este un lucru bun, dar trebuie să înţeleagă că adversarii la acest nivel sunt foarte buni. Ca jucător, nu este în regulă să vânezi de unul singur goluri; trebuie să înţelegi că faci parte dintr-un sistem sincronizat care trebuie să fie mereu bine pus la punct. Dar acum aceste meciuri au trecut,  şi vine următorul week-end când avem alte două meciuri foarte importante şi avem mult de muncă până atunci pentru că trebuie să ne ridicăm la un nivel superior, şi ştiu sigur că vom reveni în forţă”, a spus la rândul său Jerry Andersson, antrenorul Coronei.