1 UAH = 0.1174 RON

1 XDR = 6.1419 RON

1 ZAR = 0.2447 RON

Editia 8169 - 24 apr 11:21

HOCHEI - DUNĂREA GALAŢI - CORONA WOLVES BRAŞOV 4-3 (3-0, 0-1, 0-2, 0-0, 1-0) HOCHEI - DUNĂREA GALAŢI - CORONA WOLVES BRAŞOV 3-6 (2-1, 1-2, 0-3)

Corona își joacă intrarea în finală pe teren propriu

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 16 martie 2016

Corona Braşov are o vicotrie și o înfrângere după deplasarea de la Galați, unde a întâlnit echipa locală, Dunărea, în semifinalele Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă, ce se desfăşoară după sistemul cel mai bun din cinci partide. „Lupii” au remizat în timpul regulamentar, 3-3, dar au pierdut la loviturile de penalitate,3-4, în primul joc, care a început rău pentru trupa condusă de Otto Kerestezs. După doar trei minute scurse din prima treime, Galaţiul conducea cu 1-0, după reuşita lui Vitalii Donika. Antii Ojanen a mărit avantajul gazdelor în minutul 15, iar după alte două minute s-a făcut 3-0 pentru gălăţeni după golul semnat de Dmytro Nimenko. Braşovenii au început cursa de urmărie în repriza secundă, iar Fodor a redus din handicap după pasa lui Virag. În ultima treime „lupii” şi-au continuat asediul la poarta veteranului Viorel Radu, un goalkeeper în vârstă de 46 de ani, şi au reuşit să mai puncteze de două ori. Mai întâi Zsombor Balazs a punctat din pasa lui Csaba Nagy, pentru ca Tivadar Petreş să restabilească egalitatea profitând de o superioritate numerică. La finalul timpului regulamentar tabela arăta scorul de 3-3, astfel că s-a intrat în prelungiri. Cum în timpul suplimentar cele două echipe nu au găsit drumul spre gol, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Pentru Corona Wolves Braşov a înscris Fodor, în timp ce Petreş şi Marton nu au reuşit să treacă pucul de Viorel Radu. De partea cealaltă Ojanen şi Pal l-au învins pe Zoltan Toke şi astfel Galaţiul a câştigat primul meci al seriei. În a doua partidă de la Galaţi, care a avut loc aseara, brașovenii s-au impus cu scorul de 6-3. Prima reriză le-a aparținut gazdelor, (2-1), golurile fiind reușite de Krajci și Ryabenko, respectiv Biro, a doua parte fiind câștgată de brașoveni (goluri Niymenco, respectiv Virag și Molnar). În ultima parte, brașovenii s-au impus clar, prin reuușitele lui Molnar și Biro (de două ori). „Lupii” vor avea şansa a două partide pe teren propriu: joi, de la ora 18.30, respectiv vineri, tot de la ora 18.30, iar în cazul a două victorii, se vor califica în finala Ligii Naționae, unde vor întâlni cu învingătoarea dintre Steaua București și HC Miercurea Ciuc.