Editia 8166 - 19 apr 15:27

Corona trece în sferturile Cupei EHF

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 18 ianuarie 2016

Fetele antrenate de Bogdan Burcea s-au impus la cinci goluri în returul de ieri cu HCM Roman

Aproximativ 1.500 de oameni au asistat ieri după-amiază la evenimentul sportiv al săptămânii la Brorona în compania rivalelor de la HCM Roman. Returul de la Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi” a pornit cu un avantaj minim pentru oaspeţi, după ce fetele lui Bogdan Burcea au pierdut partida tur de la Roman, 21-22.  Aşa cum era de aşteptat, jocul a început timid, sub miza calificării cele două echipe preferând prudenţa şi astfel că primul gol s-a marcat abia în minutul 4, cea care a „spart gheaţa” fiind Cristina Zamfir.
Echilibrul dintre cele două formaţii vecine de clasament şi în campionat şi-a spus cuvântul în prima parte, meciul fiind unul strâns, cu goluri puţine, apărări elastice şi portari în formă maximă, braşovencele reuşind performanţa să primească doar un gol în primele 10 minute ale meciului.
Uşor, uşor însă, fetele în „galben-albastru” au reuşit să se desprindă şi au intrat la pauză cu un avantaj liniştitor, 13-8. După pauză, fetele antrenate de Bogdan Burcea au reuşit să menţină o diferenţă de 3-4 goluri pe tabelă în multe momente şi nu au plătit tribută minutelor jucate în inferioritate, venite după eliminări repetate, „campioană” la acest capitol fiind Adriana Ţăcălie, care după trei astfel de episoade a fost trimisă în tribună.
În final, fetele lui Bogdan Burcea s-au impus cu 26-21, la o diferenţă de scor care părea destul de greu de atins înaintea partidei, calificându-se astfel în primele opt echipe ale competiţiei. „Am trăit intens acest meci. Romanul este una din echipele foarte bune din campionat. Oricare dintre cele două echipe putea ajunge în sferturi. Pe lângă pregătirea meciului, le-am mai rugat o dată pe fete să formăm o echipă unită. Au reuşit acest lucru şi le felicit. Remarc un lucru într-un mod în care nu am mai făcut-o până acum, anume că poarta a funcţionat foarte bine, indiferent cine a fost între buturi. Avem o criză gravă de efectiv, e greu să ţinem pasul pe ambele fronturi. Dar dacă am ajuns aici, un lucru e sigur, vom pregăti fiecare meci la victorie”, a declarat Bogdan Burcea după calificare. Corona va întâlni din nou HCM Roman chiar în acest final de săptămână, vineri cele două echipe urmând a se întâlni în Liga Naţională, aceasta fiind a treia dispută în mai puţin de două săptămâni.