Corona Wolves învinge pe Debrecen și își consolidează locul 4 în Liga Mol

Autor:

Publicat la 29 noiembrie 2016

Corona Brasov Wolves – Debrecen 5-3 (2-1, 1-2, 2-0)

Corona Brasov Wolves a obtinut o victorie foarte importanta in Liga Mol, dispunand acasa de una dintre echipele “incomode”, Debreceni. Partida nu a fost usoara insa, pentru “lupi” care, desi au dominat mare parte din timp, nu au reusit sa concretizeze toate ocaziile. Echipa Brasoveana a deschis foarte rapid scorul, in min. 2’11’’ prin Klempa, insa, la fel de rapid, s-a trezit egalata. Scorul primei reprize a fost insa fixat tot de echipa gazda, care a marcat prin Filip Richard, min. 9’36’’. In repriza secunda, Debreceni a inscris de doua ori, fata de numai un gol din contul “lupilor” (Petres Tivadar, min. 33’10’’). Dupa doua reprize, scorul era egal, 3-3, insa, in ultima parte a meciului, Corona si-a asigurat victoria datorita reusitelor lui Nagy Csaba in min 44’46’’ si Mihaly Arpad, care a inscris in poarta goala, in ultimele secunde ale partidei. Sunt trei puncte in clasamentul la zi, care pot fi confirmate duminica, atunci cand “lupii” vor infrunta HSC Miercurea Ciuc, tot la Brasov, ora 18.30.

“A fost un joc cu multa presiune, nu a fost usor deloc dar eram oarecum familiarizati cu stilul de joc al lor, mai ales ca jucasem impotriva lor acum cateva zile. Portarul nostru a fost in mare forma azi, a apparat multe suturi pe poarta si ne-a tinut in joc. Sunt fericit pentru aceasta victorie, aveam nevoie de ea si de aceste trei puncte, trebuie sa continuam sa muncim si sa ne pastram pozitia in clasament.” – Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brasov