POLO – CUPA ROMÂNIEI

CSM Digi Oradea a câştigat Cupa României la polo

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 08 februarie 2016

CSM Digi Oradea este noua deţinătoare a Cupei României la polo, după ce a trecut de Steaua Bucureşti cu 5-3 (1-1, 2-0,1-1, 1-1). Orădenii le-au lăsat în primele meciuri impresia steliştilor că au probleme în apărare, mai ales în partida din grupă cu Sportul Studenţesc Corona, când au încasat nu mai puţin de 13 goluri, scor 16-13 pentru campioană. Nici în semifinala cu Dinamo n-au excelat orădenii, care au învins cu 9-7, însă au avut ceva emoţii spre finalul partidei, după ce bucureştenii au reuşit să egaleze la 5. A fost însă de ajuns ca formaţia pregătită de Kalman Kadar să accelereze preţ de câteva minute pentru ca rezultatul final să îi aducă o calificare în finală.
În cealaltă semifinală se întâlneau Sportul Studenţesc Corona şi Steaua Bucureşti. Braşovenii au reuşit să se ţină de adversarii lor în primul sfert, încheiat cu avantaj minim pentru stelişti, scor 3-2. Accidentarea centrului Zdravko Delas a făcut însă ca gazdele să nu mai poată ţine piept adversarilor, care s-au distrat în sferturile următoare şi s-au impus în cele din urmă cu 17-5. Antrenorul Relu Georgescu nu era însă dezamăgit, conştient că era greu să treacă de Steaua iar în condiţiile accidentării lui Delas chiar imposibil.
A urmat sâmbătă seara Gala polo, un eveniment organizat în premieră şi care are ca scop atragerea publicului şi a tinerilor spre acest frumos şi dificil sport. A fost o seară a spectacolului, în care foşti internaţionali români s-au confruntat cu o selecţionată formată în special din tineri.
Finala Cupei s-a disputat duminică dimineaţa şi a adus un joc încrâncenat între CSM Digi şi Steaua. După un prim sfert egal, ardelenii au făcut diferenţa care avea să se dovedească decisivă în sfertul secund, încheiat cu 2-0 pentru bihoreni.
În repriza secundă, campioana s-a mulţumit să se apere cât mai bine şi a lungit atacurile la limita celor 30 de secunde. Fiecare din cele două sferturi ale reprizei secunde s-a încheiat la egalitate, 1-1, astfel că trofeul a plecat spre Oradea. Golurile au fost reuşite de Tiberiu Negrean (2), Roland Szabo, Mihnea Chioveanu şi Vojislav Cupic pentru CSM Digi Oradea şi Andrei Buşilă, Petru Ianc şi Nikola Murisic pentru Steaua Bucureşti. La finalul partidei, poloiştii orădeni l-au aruncat în apă pe antrenorul Kalman Kadar şi au sărbătorit primul lor trofeu sub comanda tânărului tehnician. „A fost un meci echilibrat, în care noi am reuşit să ne apărăm foarte bine şi am fructificat câteva din ocaziile pe care ni le-am creat. Este o victorie foarte importantă pentru că este primul trofeu pe care îl câştig în calitate de antrenor şi acum aşteptăm cu nerăbdare meciurile din campionat, unde Steaua a câştigat o primă bătălie prin cele două victorii de la Oradea, dar noi vom lupta până la final şi pentru titlu”, a declarat Kalman Kadar. „Astăzi nu a făcut un meci prea bun în atac, unde nu ne-a reuşit mare lucru. Nu ne-au indus în eroare meciurile în care Oradea a primit multe goluri, pentru că ştiam că acelea nu contează. De altfel, s-a văzut că, până la urmă, CSM s-a calificat în finală şi acesta era meciul care conta. Din păcate, atacul nostru a funcţionat sub aşteptări astăzi şi asta ne-a costat trofeul. Chiar dacă în campionat plecăm cu un uşor avantaj, bătăliile adevărate abia urmează, aşa că nu există o favorită în acest moment”, a spus Andrei Iosep, antrenorul Stelei.
În ediţia precedentă, Steaua câştiga Cupa României, tot la Braşov, după o finală cu Sportul Studenţesc Corona. În acest an braşovenii au fost nevoiţi să se mulţumească cu prezenţa în semifinale, iar bucureştenii cu încă o finală disputată.