FOTBAL – LIGA III

Derbyul „veteranilor”, încins şi nedecis

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 21 noiembrie 2016

AFC Hărman a remizat cu FK Csikszereda, scor 1-1. Antrenorul Claudiu Ionescu acuză arbitrajul după un meci în care a fost la un pas să scoată echipa de pe teren

AFC Hărman şi FK Csikszereda au jucat sâmbătă cu locul 1 „pe masă”, într-un derby al Seriei I din Liga a 3-a aşteptat de săptămâni bune. Cum era de aşteptat, jocul a fost unul extrem de echilibrat, iar la 0-0 ambele formaţii si-au trecut în cont ocazii uriaşe de gol, prin „veteranii” vedetă, la oaspeţi Barna, la gazde Buga şi Stângă. „Pele” Buga a fost cel care s-a aflat la originea primului gol al partidei, imediat după pauză, pasându-i lui Avram, care a trimis în poartă din poziţie de „unu la unu” cu portarul. După ce Buga ar fi putut face 2-0, ciucanii au reuşit egalarea, cu acelaşi Barna înscriind după un penalty acordat la o fază în care tot doi jucători experimentaţi s-au aflat în prim plan, Stângă fault la Ilyes. Finalul meciului a fost unul încins, după eliminarea hărmăneanului Leonte urmând alte decizii ale arbitrului îndelung contestate de gazde. Deşi se aflau în inferioritate, acestea ar fi putut „da lovitura” la o bună ocazie ratată de Stângă, scorul final rămânând 1-1, condiţii în care ciucanii îşi păstrează poziţia de lideri, la trei puncte faţă de rivala din Hărman, când mai sunt de disputat două etape din turul de campionat.
Am întâlnit o echipă bună, care nu are nevoie meci de meci de ajutorul arbitrilor. În ultimele două etape au avut trei lovituri de la 11 metri şi om în plus. Nu am înţeles nici delegările centralului şi a unui tuşier, pentru care era greu să vorbească în limba română. Şi noi vrem să promovăm şi noi muncim pentru asta. Am vrut să scot echipa de pe teren, 11 contra 14”, a declarat antrenorul hărmănenilor, Claudiu Ionescu.

Râşnovul a pierdut la SC Bacău
Cealaltă echipă braşoveană din L3, Olimpic Cetate Râşnov, a pierdut la scor, 1-4, întâlnirea disputată la Bacău, cu formaţia locală SC. După ce la pauză scorul a fost egal, 1-1, Robu de la râşnoveni a fost eliminat în minutul 55, iar băcăuanii s-au desprins mai uşor în câştigatori.