Editia 8166 - 19 apr 18:49

SCHI

După Pyeongchang, Alexandru Barbu a câştigat slalomul uriaş în Campionatele Naţionale

Publicat la 09 martie 2018

Trei titluri de campion şi un bronz pentru Corona. Trei probe au fost amânate din cauza vremii

Schiorii Coronei au obţinut trei medalii de aur şi una de bronz în Campionatele Naţionale de schi alpin pentru juniori şi tineret, toate în proba de slalom uriaş. Astfel, Alexandru Barbu a câştigat titlul de campion naţional la seniori, Mihnea Olteanu s-a impus în întrecerea juniorilor mari, în timp ce Sebastian Dudaş a terminat pe primul loc întrecerea juniorilor mici. Acest din urmă a participat şi la categoria juniorilor mari, unde s-a clasat pe locul al treilea.
Din cauza condiţiilor meteo, competiţia programată în perioada 5-9 martie, în Poiana Braşov, şi-a desfăşurat doar probele de slalom uriaş, cele de slalom, combinată alpină şi supercombinată fiind amânate până după data de 27 martie, iar dacă vremea nu va fi nici atunci una prielnică, toate cele trei se vor disputa în luna decembrie.
Alexandru Barbu, sportivul senior al Coronei, care a câştigat titlul naţional a declarat că participă de fiecare datpă cu plăcere la Naţionale, competiţie care îi oferă prilejul de a sta alături de sportivii mai tineri ai secţiei. „Este mereu o plăcere să particip la Campionatele Naţionale. A fost o competiţie dificilă, pentru că noi ne antrenăm în mare majoritate a timpului pe zăpadă dură. Temperaturile înalte din ultimele zile au făcut ca zăpada pe care am concurat aici să fie moale, ceea ce ne-a dat mult mai mult de muncă. A fost plăcut să stau alături de colegii mei mai tineri. Pe Mihnea l-am avut cu mine peste tot, ne-am antrenat împreună, dar e interesant să vezi cum ceilalţi sunt curioşi să vadă cum mi-a decurs sezonul, iar ei să-mi împărtăşească, de asemenea, experienţele lor”, a spus Alexandru Barbu.

Experienţa Pyeongchang, a doua Olimpiadă pentru „Alică”
Sportivul Coronei a povestit şi experienţa trăită la Jocurile Olimpice de iarnă de la Pyeongchang (Coreea de Sud), unde s-a aflat la startul probelor de slalom şi slalom uriaş. „La slalom am abandonat în prima manşă. A fost vorba de o pârtie care a pus probleme multor concurenţi, până şi idolului multor schiori, Marcel Hirscher, care a abandonat la rându-i. Un traseu frumos, special creat pentru Olimpiadă, dar foarte dificil. Dacă voiai să ai un rezultat aşa cum mi-am propus înainte, în primii 30, trebuia să rişti în ambele manşe. Riscul ţi-l asumi: termini, cu siguranţă o faci bine, nu termini, eşti supărat. La slalom uriaş îmi doream să intru în top 50. Am plecat cu numărul 82 şi am terminat pe 55, ceea ce nu e deloc puţin. E un rezultat bun şi pentru mine şi pentru ţară”, a mai precizat schiorul. În 2014, la prima Olimpiadă a lui Alexandru Barbu, acesta a terminat pe locul 21 la proba de slalom special şi 47 la slalom uriaş.