Editia 8171 - 26 apr 04:55

FOTBAL- LIGA I

Echipele din deplasare au dominat runda a XIV-a

Publicat la 10 noiembrie 2014

Etapa a 14-a a primului eşalon fotbalistic  a debutat în primele două zile cu evoluţia deosebită a echipelor care au evoluat în deplasare, care au obţinut 4 victorii din cele cinci partide disputate. Runda a început pe „Transil” din Tg. Mureş, unde ASA disputa meciul cu vecinii din Mediaş, la cea de-a 50 aniversare de la constituire. A fost meciul victorios la care a fost prezent şi unul dintre marii jucători ai ţării, originar de pe aceste locuri, Ladislau Boloni. O surpriză, dacă o mai putem numi aşa, a produs-o tânăra formaţie Viitorul, care a învins pentru a treia oară din tot atâtea meciuri în „Groapă”, mai galonata formaţie dinamovistă. Sâmbătă, stegarii, după victoria fabuloasă din Gruia, au  pierdut la scor în faţa Pandurilor. Este ca  şi în urmă cu două etape  când galben-negrii au câştigat în Giuleşti şi imediat au pierdut acasă cu „CraiOlguţa”. Pe „Arena” din Cluj, petroliştii le-au stricat aniversarea „Şepcilor roşii” la cei 95 de ani de existenţă printr-o victorie  la un scor de forfait, care le-a adus revenirea pe podium. Runda se încheie astăzi în Giuleşti, unde Rapidul aflat în agonie, forţează o victorie după 6 runde de secetă, mai bine zis din 13 septembrie  când au dispus de universitari clujeni.

Mureşenii, victorioşi la a 50-a aniversare

ASA Tg.Mureş  -  Gaz Metan Mediaş 2-0 (1-0)
Bumba (8), Hora (68)
La o jumătate de secol de la înfiinţare, clubul mureşean a obţinut o victorie  clară şi pentru o noapte s-a postat pe ultima treaptă a podiumului. În tribunele stadionului Transil, Ladislau Boloni a onorat aniversarea, fostul lor jucător făcând epocă sub culorile clubului. Gazdele s-au impus din start, au înscris în primele zece minute prin Claudiu Bumba care a preluat o centrare de la Sepsi. Fostul antrenor al medieşenilor, acum pe banca mureşeană, Cristi Pustai a condus echipa spre al cincilea joc fără înfrângere, scorul final fiind stabilit de Ioan Hora  care a avut o execuţie de excepţie.

„Câinii”, fără colţi în faţa puştimii
Dinamo Bucureşti  -  Viitorul Constanţa   2-3 (0-2)

Gavrilă (49), P .Petre (88)/ Mitrea (5-pen. 44), Bonnila (83)
Dinamoviştii s-au dovedit din nou incapabili să învingă reduta tinerilor lui Gică Hagi. Este al treilea meci pe care Viitorul îl susţine în Groapă şi de fiecare dată a obţinut victoria.
Dacă în mai 2013,  s-a considerat un meci cu probleme, de data aceasta ce ar mai putea fi din moment ce câini sunt la portile podiumului iar puştimea în subsol. Tinerii au avut 2-0 la pauză prin golurile înscrise de Mitrea  din penalti în min.5 ca urmare a unui fault comis de Fai şi în min. 44, când trimite o torpilă din 20 m. La reluare, dinamoviştii forţează revenirea, înscrie imediat prin Gavrilă din afara careului, dar totul se amână pe finalul meciului, un final incandescent în care se remarcă tânărul Patrick Petre care realizează prima reuşită pe prima scenă.

Feroviarii au recuperat la Botoşani ce au pierdut cu Braşovul acasă
FC Botoşani   -  CFR Cluj  0-1 (0-1)
Jazvic (38)
Tensiunile din sânul echipei clujene  au determinat ca jucătorii să atenţioneze înaintea partidei din Bucovina că nu se vor prezenta la meci. În cele din urmă se pare că diferendul a fost aplanat şi ceferiştii nu numai că s-au prezentat la meci, dar l-au cîştigat.
Meciul a fost la dispoziţia CFR-ului care a controlat mai mult partida, cu toate că posesia a fost de partea gazdelor, o posesie care nu s-a concretizat pe tabelă. În min. 38, s-a înscris primul gol prin Jazvic, care a primit o pasă  pe contra-atac de la Petrucci şi cu un şut din careu l-a învins pe Curileac. În continuare, oaspeţii au jucat pragmatic atât cât să păstreze avantajul creat.

Petroliştii le-au stricat aniversarea „şepcilor roşii”
Universitatea Cluj   -  Petrolul Ploieşti  0-3 (0-2)

Tamuz (36), Alcenat (45), Albin (70)
Găzarii le-au stricat aniversarea celor 95 de ani de existentă a clubului gazdă, cu o victorie pe arena clujeană, la un scor de forfait. Încă din startul partidei ploieştenii şi-au arătat intenţia de a cuceri toate punctele puse în joc  când în min. 8, Astafei la centrarea lui Albin îl ia la ţintă pe goalkeeperul gazdelor.
Dominarea ploieştenilor se concretizează în min. 36, când Toto Tamuz primeşte la marginea careului şi din întoarcere  deschide scorul. Peste alte 9 minute, Alcenat scapă singur şi-l învinge pentru 2-0 pe Niculescu. În repriza secundă la o combinatie Albin-Tamuz  primul duce scorul la 3-0 cu un şut din 20 metri.