Editia 7027 - 14 aug 17:30

Egal cu Minaur

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 14 august 2019

Handbalistele Coronei au terminat la egalitate, 29-29, la pauză 16-13, meciul amical jucat miercuri, la Braşov cu Minaur Baia Mare. Echipa braşoveană a început bine partida, iar prima repriză l-a mulţumit de antrenorul Ion Crăciun, însă în partea a doua, tehnicianul a declarat că a văzut în jocul echipei sale, mai multe lucruri care trebuie rezolvate cât mai repede. Pentru Corona au marcat: Laslo 6, Chiricuţă 5, Ciuciulete 5, Bucur 3, Buceschi 3, Tîrcă 2, Bazaliu 2, Lopătaru 2, Nolevska 1. „Jocul a fost foarte bun, în primul rând pentru că mi-am văzut toate jucătoarele în meci. Sper să corectăm cât mai repede ce e de corectat, pentru că nu poţi să te prezinţi în teren şi să faci numai faza de atac. Am încercat să las toate jucătoarele pe ambele faze, pentru că nu este deloc uşor să faci multe schimbări, dacă îţi doreşti să faci un joc in viteză. Mai avem mult de muncă, în special pentru jucătoarele care vin de pe bancă. Nu pot da vina pe oboseală pentru ratări din situaţii clare, pentru că acestea sunt reminiscenţe de la faza de juniori, de unde şi-au creat automatisme greşite pe care sper să reuşim să le schimbăm în timp. Cu toate acestea, în prima repriză am văzut jucătoare care au demonstrat că pot juca şi o pot face chiar bine. Acum depinde numai de noi să eliminăm ceea ce s-a întâmplat în repriza a doua”, a spus Ion Crăciun, antrenorul principal al Coronei.

Vineri şi sâmbătă, Corona va organiza pe teren propriu, „Cupa Corona”, competiţie care va reuni la start: Corona, CSM Gloria Buzău, Rapid Bucureşti şi AHCM Slobozia. Programul turneului de la Braşov este următorul: Vineri, ora 16.00, SCM Gloria Buzău - Rapid Bucureşti; ora 18.00, Corona - AHCM Slobozia. Sâmbătă, competiţia se va desfăşura astfel: ora 9.30, SCM Gloria Buzău - AHCM Slobozia; ora 11.30, Corona - Rapid; ora 16.00, Rapid - AHCM Slobozia; ora 18.00, Corona - SCM Gloria Buzău.