FC Braşov rămâne în afara podiumului până la derby-ul cu UTA de vineri

Unirea Tărlungeni (Ştefăneşti) - FC Braşov 0-0
Unirea Tărlungeni (Ştefăneşti): Popescu - Ciortan, Epaminonda Nicu, Burnea, Alecsandru, Mbabi Mbonga, Zaina, Tigoianu, Pătraşcu, Mihai, Anghel (57 Sin).
FC Braşov: Fl. Iacob - Vagner, Cordoş, Şerban, Stan - Răsdan, P. Iacob, I. Popa, Manole - Grigorie (64 Istrati) - Sburlea.

FC Braşov a remizat ieri în deplasare cu Unirea Tărlungeni, scor 0-0, în jocul din etapa a 5-a a ligii secunde, disputat la Ştefăneşti, Ilfov. Gazdele au avut prima ocazie, iar la o pasă pe culoar printre fundaşii braşoveni, Alecsandru trece în viteză de Răsdan, pătrunde pe stânga şi trage din 10 metri la colţul scurt, iar Iacob reţine în doi timpi. „Stegarii” au replicat prin Sburlea, care în minutul 22 pătrunde în careu, pasează în centru pentru Răsdan, care trage din 8 metri la colţul lung, iar Popescu scoate salvator în lateral. Cea mai mare ocazie a primei reprize au avut-o tot braşovenii, cu trei minute înainte de pauză, Grigorie centrează lung din stânga terenului în faţa careului mic, acolo unde Cordoş nu reuşeşte să trimită către poartă. În partea a doua, ilfovenii au „ameninţat” pentru prima oară poarta adversă, când Vagner trimite slab înapoi către propriul portar, iar George Mihai pare să-l depăşească în viteză pe Ioan Şerban şi să scape singur cu Iacob, dar fundaşul ciupeşte balonul şi respinge în ultimul moment. „Stegarii” au încercat să-şi apropie victoria, Cornel Ţălnar introducându-l în atac, alături de Sburlea, pe Istrati, mişcare ce a adus mai multă presiune pe poarta gazdelor, însă mingile reluate de Sabrin au ajuns în braţele lui Popescu sau pe lângă poartă. În prelungiri, Iulian Popa şi Istrati au forţat şi ei poarta ilfovenilor, însă apărarea acestora a reuşit să scapă cu faţa curată în ambele situaţii. Scor final 0-0, primul meci în care „stegarii” nu reuşesc să marcheze şi rămân în afara podiumului, cel puţin până la derby-ul cu UTA. „Un rezultat echitabil, chiar dacă eu consider că am fi putut şi să câştigăm. Prima repriză a fost una echilibrată, după pauză ne-am creat noi ceva mai multe ocazii. Felicit băieţii pentru dăruire, mai ales că meciul s-a disputat pe o căldură insuportabilă, la 35 de grade. Ne refacem repede, ne adunăm forţele şi tot ce contează acum e să ne pregătim bine pentru meciul cu UTA”, a spus la final antrenorul Cornel Ţălnar. Jocul de pe teren propriu cu UTA Bătrâna Doamnă va vea loc vineri, de la ora 17.30.