Editia 8170 - 25 apr 05:11

HANDBAL FEMININ - LIGA NAŢIONALĂ

Fără modificări majore în ierarhia handbalului feminin

Publicat la 27 ianuarie 2015

Campionatul primei ligi a handbalul feminin a bifat runda a XVI-a, o rundă fără rezultate surprinzătoare, fără capete de afiş. Favoritele au învins pe linie. Campioanele din Baia Mare au realizat scorul rundei în disputa de acasă cu Devatrans pe care au învins-o la 17 goluri diferenţă.
Nici bucureştencele nu s-au lăsat mai prejos şi după o primă repriză cu probleme au trecut de clujencele noii echipe a lui Carmen Amariei cu 10 lungimi diferenţă.
Rulmentistele, ocupantele poziţiei a treia a podiumului, au dat palpitaţii suporterilor din nou cu o primă repriză ezitantă în care codaşele clasamentului, jucătoarele constănţene, au condus permanent dar au avut o tresărire de orgoliu şi au avut din nou o repriză secundă în forţă trecându-şi în cont o victorie cu 33-25.
Tinerele din echipa mureşeană au dat mari bătăi de cap echipei lui Gheorghe Tadici, HC Zalău, care s-a impus în ultimile secvenţe ale meciului.
Echipa Unirii Slobozia, după un tur de campionat promiţător, a ajuns la a treia înfrângere consecutivă în zona nisipurilor mişcătoare ale retrogradării.
Pentru rulmentiste urmează un meci cu ultima clasată din Tg. Mureş, după care la orizont se află meciul din Cupa EHF cu Astrahan, meci deosebit de important pentru viitorul echipei de sub Tâmpa.
Rezultatele rundei a XVI-a şi clasamentul la zi: Dunărea Brăila - Unirea Slobozia 35-26 (18-13), HCM Roman - CSM Ploieşti 23-15 (13-6), Mureşul Tg. Mureş - HC Zalău 24-26 (12-12), HCM Baia Mare - Cetate Devatrans 34-17 (14-13), CSM Bucureşti - U Alexandrion Cluj 38-28 (20-14), Corona Braşov - U Neptun Constanţa 33-25 (14-15). CSM Rm. Vâlcea - SCM Craiova se va disputa în această seară.

x penalizată cu un punct

Etapa viitoare, 1 februarie: U Alexandrion Cluj - Dunărea Brăila, Corona Braşov - Mureşul Tg. Mureş (20:00 Digi Sport), U Neptun Constanţa - HCM Baia Mare, Cetate Devatrans- HCM Roman, SCM Craiova - CSM Bucureşti, Unirea Slobozia - HC Zalău, CSM Ploieşti - HCM Rm. Vâlcea.