Gură de oxigen pentru Hărman, 2-1 la Tășnad

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 13 mai 2019

Râșnovul a câștigat cu 3-0 după ce adversarii au rămas în șase

AFC Hărman a reuşit o victorie extrem de importantă în economia acestui final de campionat, în care, deşi nu s-ar fi crezut în urmă câteva luni, a întâmpinat emoţii în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare. Trupa lui Călin Moldovan s-a impus în deplasare la Unirea Tăşnad, scor 2-1. În ciuda faptului că gazdele au deschis scorul rapid, prin Szekely (3), hărmănenii au întors prin Diego Alupoaie (33) şi Netbai (63), victoria ducându-i pe locul 12, cu 32 de puncte.
Cealaltă echipă braşoveană din Seria a V-a, Olimpic Cetate Râşnov, a câştigat cu 3-0 partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaş 2.
Flavius Staicu a deschis scorul, în minutul trei, însă partida s-a încheiat două minute mai târziu, după ce echipa oaspete a rămas în şase jucători. Mediaşul s-a prezentat la Râşnov cu doar şapte jucători, iar unul dintre ei a acuzat o accidentare. Cum s-a rămas în şase, conform regulamentului, meciul a fost oprit şi câştigat la „masa verde” de formaţia lui Florin Dârvăreanu. Râşnovul se află astfel pe locul patru în C5, cu 52 de puncte. Rezultatele complete ale etapei în Seria a V-a: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Minaur Baia Mare 0-1, ACS Unu Fotbal Gloria - Unirea Dej 3-1, MSE Târgu Mureş - AFC Odorheiu Secuiesc 0-2, Sticla Arieşul Turda - CS Iernut 4-4, Sănătatea Cluj - CFR Cluj 2 3-2, Avântul Reghin - ACS Fotbal Comuna Recea 1-0, Olimpic Cetate Râşnov - Gaz Metan Mediaş 2 3-0, Unirea Tăşnad - AFC Hărman 1-2.

Clasament Liga 3 – Seria V
1. AFK Csikszereda M. Ciuc     67
2. ACS Fotbal Comuna Recea     62
3. Minaur Baia Mare     54