TENIS

Halep, în sferturi la Roland Garros

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 04 iunie 2019

Simona Halep, numărul 3 WTA, s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după o victorie obţinută în doar 45 de minute în faţa polonezei Iga Swiatek, locul 104 WTA, scor 6-1, 6-0.
Următoarea adversară a Simonei Halep este învingătoarea dintre Amanda Anisimova (SUA), locul 51 WTA, şi Aliona Bolsova Zadoinov (Spania), locul 137 WTA, meci disputat luni seară, după închiderea ediţiei.
În schimb, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie 10, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. Tecău şi Rojer au fost învinşi în sferturi de argentinienii Guido Pella şi Diego Schwartzman, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 22 de minute.
De asemenea, perechea Marius Copil/Rohan Bopanna (România/India) a fost eliminată, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu. Copil şi Bopanna au fost învinşi de echipa din Serbia Dusan Lajovic/Janko Tipsarevic, scor 1-6, 7-5, 7-6 (8), în două ore şi cinci minute.
Nu în ultimul rând, perechea Raluca Olaru/Franko Skugor (România/Croaţia) a fost eliminată, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu mixt, fiind învinsă de perechea Gabriela Dabrowski/Mate Pavic(Canada/Croaţia), cap de serie 2, scor 7-6 (7/5), 6-2.