Hărmanul confirmă, Râşnovul încă se caută

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 17 octombrie 2016

Marţi, cele două echipe se vor înfrunta la Râşnov, în cadrul etapei a 8-a din L3

În acest weekend, echipele braşovene din Liga a 3-a şi-au disputat jocurile din cadrul etapei a 7-a, „zestrea” adunată fiind de 3 puncte, cu o victorie a lui AFC Hărman şi o înfrângere a lui Olimpic Cetate Râşnov. Hărmănenii au trecut în derbyul rundei de Sporting Lieşti, golurile partidei fiind marcate de către Marius Ioniţă (19), Vlad Boţia (24, 57), Alexandru Avram (64), respectiv Bârlădeanu (14).
În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Caudiu Ionescu şi Florin Stângă ocupă locul 3, cu 13 puncte, după Atletico Vaslui (15 p) şi AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (14 p), devansând la golaveraj adversara directă din meciul de sâmbătă.
Cealaltă formaţie braşoveană, Olimpic Cetate Râşnov a pierdut jocul disputat vineri după amiază la Miercurea Ciuc, în compania echipei FK Csikszereda. Râşnovenii au deschis scorul prin Bogyor (min. 7), însă au fost egalaţi după doar un minut de Bajko Barna. În debutul reprizei a doua, gazdele au primit un penalty din care elevii lui Robert Ilyes au stabilit scorul final, 2-1.
După acest joc, formaţia antrenată de Daniel Bona rămâne cu 5 puncte acumulate, pe locul 12, primul peste linia retrogradării.
Marţi, cele două echipe braşovene din L3 se vor afla faşă în faţă, la Râşnov, în cadrul etapei a 8-a. Jocul va începe la ora 15.00.