Editia 8169 - 24 apr 14:09

HOCHEI: Determinarea și pofta de joc au făcut diferența

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 29 noiembrie 2012

ASC Corona Brașov - Ujpest 5-1 (2:0,2:0,1:1 Brașovul a început meciul cu Ujpest la fel cum l-a terminat pe cel de duminică cu Nove Zamky, adică cu determinare din prima secundă și toată lumea concentrată la maxim

HOCHEI: Determinarea și pofta de joc au făcut diferența ASC Corona Brașov - Ujpest 5-1 (2:0,2:0,1:1 Brașovul a început meciul cu Ujpest la fel cum l-a terminat pe cel de duminică cu Nove Zamky, adică cu determinare din prima secundă și toată lumea concentrată la maxim. În aceste condiții era destul de limpede că soarta câștigătorului era aproape pecetluită iar spectatorii din tribune trebuiau să aștepte doar diferența de scor de pe tabela. Faptul că, în prima repriză raportul suturilor a fost 21 la 4 pentru formația brașoveană ne scutește de prea multe comentarii, doar punctam cele 2 goluri marcate de Barinka în minutele 15 și 19. Imecs mărește diferența la 3 la 0 în minutul 26 iar din acel moment băieții lui Greg Lindqvist au început să joace mai mult pentru public dar și așa Barinka a realizat hatrick-ul în minutul 39. Brașovul a început să joace în 4 linii în ultima repriză (nr.salutăm revenirea după accidentare a lui Zsolt Balint) dar ocaziile la poarta celor de la Ujpest nu au dispărut.Totuși, oaspeții înscriu primii în repriză a 3-a prin Nemeth care a speculat o greșeală a lui Bonar în minutul 47. Scorul final de 5 la 1 pentru Corona este stabilit de Zsok care a marcat după o fază superbă creată de Peter Zsolt și Bonar în minutul 57. A 2-a victorie consecutivă pentru formația brașoveană care va întâlni vineri, de la orele 16.45, pe Ferencvaros, tot la Brașov, pe Patinoarul Olimpic. „Am jucat astăzi al 6-lea meci în doar 10 zile și asta s-a văzut în lipsa de prospețime a băieților noștri. Ieri, echipa a dat totul în victoria de la Miercurea Ciuc și era normal să avem o scădere în jocul de azi. Brașovul a arătat bine azi și vor avea totuși un cuvânt de spus până la finalul sezonului”, a spus la final Janos Ancsis, antrenorul celor de la Ujpest. „Sunt bucuros că am reușit să înscriem din nou 5 goluri, am avut șansa să mai marcăm încă câteva goluri dar sunt mulțumit și așa. Sper că băieții au înțeles că doar prin determinare și concentrare putem câștiga meciuri în această ligă MOL, pe care mulți o blameza dar eu spun că este de un nivel ridicat. Mai avem 3 meciuri acasă și trebuie să le câștigăm pe toate dacă mai vrem să ne gândim la play-off în acest sezon”, a declarat Greg Lindqvist, antrenorul Coronei.