HANDBAL FEMININ

Înfrângere la început de an, schimbare de antrenor

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 09 ianuarie 2017

Corona a pierdut surprinzător cu U Cluj la reluarea Ligii Naţionale de handbal feminin, 28-32, acesta fiind ultimul meci pe banca formaţiei braşovene pentru Mariana Tîrcă

Corona Braşov a fost învinsă vineri seara de către Universitatea Cluj, scor 28-32 (11-18), în primul joc oficial din 2017, contând pentru etapa a 12-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.
„Galben-albastrele” au început perfect şi s-au desprins rapid la 3-0, însă nu au profitat de acest  avantaj, iar oaspetele au egalat imediat. După câteva minute în care cele două formaţii au mers „cap la cap”, clujencele s-au desprins, profitând de numeroasele ratări ale gazdelor, astfel că scorul consemnat pe tabelă la pauză a fost de 11-18. Corona s-a aflat în toată repriza secundă într-o „cursă de urmărire” ce a semănat cu o „misiune imposibilă”, în care deşi a avut şi momente bune de joc,  cea mai bună situaţie în care s-a aflat a fost reducerea handicapului de pe tabelă până la 4. De altfel, aceasta a fost diferenţa cu care clujencele au şi câştigat partida, înfrângerea din debut de an aducând şi o schimbare radicală în cadrul formaţiei de sub Tâmpa. Conducerea a luat sâmbata, a doua zi după meci, decizia înlocuirii Marianei Tîrca (foto stânga) de pe banca tehnica, noul tehnician urmând a fi anunţat în zilele urmatoare. „Este o decizie pe care nu ne-am dorit-o, dar pe care trebuie să o luăm. Am crezut că după pauza competiţională în jocul echipei se va schimba ceva, şi vor veni rezultatele pe care ni le dorim, dar înfrângerea cu Universitatea Cluj ne-a impus luarea acestei decizii. Mulţumim Marianei Tîrca pentru toată munca depusă la echipa de senioare. Într-un timp foarte scurt vom anunţa şi numele celui care va ocupa postul de antrenor. Avem încredere ca valoarea echipei Corona este alta decât cea văzută în meciul de vineri seara cu Universitatea Cluj”, a explicat preşedintele clubului Corona, Liviu Dragomir. Cel puţin deocamdată, de pregătirea echipei se va ocupa Dumitru Berbece, „secund” al Marianei Tîrcă în prima parte a sezonului. Pentru Corona, în meciul cu U Cluj au marcat Chiper - 7, Dincă – 5, Neagu - 5, Pricopi - 4, S. Târcă – 2, Ciuciulete - 2, Crăciun - 1, Bondar -1 şi Bucur - 1. Marţi, de la ora 19.00, braşovencele vor evolua în deplasare la campioana CSM Bucureşti, în ultima etapă a turului de campionat.