FOTBAL JUVENIL

Karpaty Lviv, campioană la Brașov Cup, atât la U19 cât și la U17

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 30 iulie 2019

Duminică a fost ziua finalelor la Braşov Cup, ediţia a XI-a, la categoriile de juniori republicani, respectiv U19 şi U17. Toate cele 4 finaliste au fost din afara României, o dovadă în plus pentru calitatea competiţiei din acest an, spun organizatorii.
Ziua a început cu juniorii mici, la U17 unde FC Karpaty Lviv din Ucraina a dispus de bulgarii de la FC Spartak Pleven cu 3-0, 2-0 la pauză.
Meciul vedetă al competiţiei a fost finala categoriei U19, unde West Bromwich Albion din Anglia pornea ca mare favorită în faţa ucrainienilor de la FC Karpty Lviv, echipa vicecampioană din ţara vecină.
După un început echilibrat dar cu un ritm mult peste media jocurilor de juniori din România, cei la Karpaty Lviv deschid scorul şi trec la conducerea partidei, la pauză s-a intrat cu 2-0 pentru ucrainieni care au reuşit să mai marcheze încă odată şi în partea secundă şi să furnizeze surpriza competiţiei.
Astfel gruparea ucrainiană se încoronează regina Braşov Cup la categoriile mari, după 5 zile pline de fotbal de mare calitate arătat de aceste echipe care se luptă în fiecare an de la egal la egal cu granzii Dinamo Kiev sau Shakhtar Donetsk.
Competiţia va cotinua sătămâna aceasta cu categoriile U16 şi U15.
La categoriile U19 şi U17 de la Braşov Cup XI au participat 18 echipe din 6 ţări. Cometiţia Brasov Cup XI primeste finantare nerambursabilă prin proiectul Enjoy Cup – Play The Game, din partea Consiliului Judeţean Braşov.