Editia 8170 - 25 apr 15:17

HOCHEI

„Lupii” au învins de două ori Galaţiul

Publicat la 01 februarie 2016

ASC Corona Braşov 2010 – Dunărea Galaţi 2-0 (2-0, 0-0, 0-0) ASC Corona Braşov 2010 – Dunărea Galaţi 5-2 (2-0, 2-1, 1-1)

Echipa de hochei Corona Braşov a învins în două rânduri, în acest weekend, pe Dunărea Galaţi şi a acumulat astfel puncte importante în lupta pentru play-off-ul Campionatului Naţional. În prima partidă, braşovenii au deschis scorul după doar 2 minute, prin Tivadar Petres, care a fructificat o cursă extraordinară a lui Péter Zsolt. Apoi, în superioritate numerică, Nagy Csaba a majorat scorul cu un şut de la linia albastră.
Nu trebuie uitat faptul că, în prima repriză, braşovenii au mai marcat un gol, pe care l-a văzut toată lumea, mai puţin arbitri de pe gheaţă şi cel din spatele porţii. În repriza secundă, a început festivalul ratărilor „lupilor”. În schimb, ultima parte a fost a gălăţenilor, care au presat cu toate forţele, dar s-au lovit de o defensivă impecabilă şi de un portar, Zoltán Tőke, aflat în zi de graţie.
Al doilea meci consecutiv împotriva formaţiei gălăţene a fost un „bis” al meciului anterior, diferenţa constând în numărul de goluri. Din cele cinci goluri, două au fost marcate în superioritate numerică, de către Zsolt Molnár, respectiv Daniel Trancă, iar unul în inferioritate numerică de către Zsolt Péter.
 Celelalte două reuşite le-au aparţinut lui Daniel Trancă şi Árpád Mihály. Astfel, în urma acestui rezultat, „lupii” au acumulat 51 de puncte în ierarhia Campionatului Naţional, acolo unde ocupă locul 3, având 3 puncte avans în faţa Stelei şi 12 în faţa Progymului din Gheorgheni, acum când mai sunt de disputat 10 etape din sezonul regulat. „În prima repriză s-a făcut simţită nervozitatea, însă ne bucurăm că am făcut un pas enorm spre play-off, acolo unde orice este posibil. Sperăm ca toţi jucătorii noştri să se refacă cât mai repede posibil, deoarece mai avem multe meciuri de disputat. Acum ne pregătim de drum, în două ore pornim spre Budapesta, unde luni, marţi şi joi, disputăm ultimele meciuri din Liga MOL. Mă bucur că băieţii au din ce în ce mai multă încredere în ei înşişi şi le mulţumim fanilor pentru susţinere, înseamnă foarte mult pentru noi”, a declarat Otto Keresztes, antrenorul echipei braşovene.