Lupii au scăpat o „pradă” uşoară, pierzând lamentabil un meci avut în mână!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 24 noiembrie 2014

Corona Braşov Wolves – Ujpest 3-4 (2-1, 0-1, 1-2)

Pe patinoarul Olimpic din Braşov,s-a înregistrat una dintre cele mai mari surprize din actualul sezon al Ligii MOL, Corona a fost învinsă de maghiarii de la Ujpest. Chiar dacă multă lume se gândea doar la dimensiunea scorului final, spectatorii au asistat la prima înfrângere, consemnată în timpul regulamentar de joc, de când a venit cuplul de antrenori suedezi la cârma echipei. Echipa din Braşov a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Arpad Mihaly (în sec. 58) şi Zsolt Molnar (min. 9:22), însa UTE a întors rezultatul, astfel încât în repriza a treia a ajuns să aibă un avantaj de două goluri, 4-2! În ultimele minute, „lupii” s-au năpustit peste „pradă” dar nu au avut de unde să o apuce. Antrenorii suedezi au scos şi portarul în ultimele 3 minute, însă fără prea mare efect pe tabela de marcaj. Forcingul de final al „lupilor” a fost ineficient, ei nereuşind să înscrie decât un gol (Jaroslav Obsut, min. 56:59), insuficient pentru a-i opri pe oaspeţi din drumul spre o victorie uluitoare.

Andresson spune că vor învăţa din eşec
„Sunt un pic dezamăgit. Deşi am început în forţă şi am fost primii care am înscris, eliminările din echipa noastră ne-au costat şi le-au dat elan oaspeţilor. Aceştia au revenit pe gheaţă în a doua repriză cu multă energie şi au reuşit să egaleze la 2. Jocul s-a întors din nou în favoarea noastră în ultimele minute ale reprizei a doua, însă am ratat foarte mult. În ansamblu, nu a fost un meci deloc uşor pentru că am întâlnit o echipă foarte bine organizată şi un portar în mare formă. Nu pot să zic că elevii mei s-au relaxat după 2-0, pentru că toata lumea ştie că acesta este un scor periculos la hochei. Sper că acest meci a fost o învăţătură pentru echipa noastră şi că vom aborda altfel meciul următor, cel cu Debreceni HK”, a declarat Jerry Andresson, antrenorul Coronei Wolves.

Szilassy Zoltan are cea mai tânără echipă din liga Mol
„Sunt foarte fericit pentru această victorie şi pentru faptul că echipa a dat dovadă de caracter şi s-a mobilizat foarte bine. Începutul a fost dezastruos pentru noi, ne-am trezit conduşi cu 2-0, însă am luptat foarte mult, am revenit şi am reuşit să întoarcem scorul. Jucătorii au muncit foarte mult, s-au luptat exemplar şi nu
s-au împăcat cu idea înfrângerii. Avem cea mai tânără echipă din Liga MOL şi trebuie să învăţăm să ne pregătim în continuare atât mental cât şi fizic. Victoria pe care am obţinut-o la Braşov ne bucură foarte mult, am câştigat 3 puncte foarte importante şi mai putem visa la playoff. Sperăm să continuăm evoluţia bună de azi şi mâine la Miercurea Ciuc, unde dorim să ne impunem”,
a răspuns antrenorul oaspeţilor, Szilassy Zoltan.