Editia 8171 - 26 apr 20:53

„Lupii”, cea mai clară victorie în acest sezon și primul loc în grupa 5-9 a Erste Liga

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 09 februarie 2018

Urmează duelul cu marea rivală din Miercurea Ciuc

Meciul dintre Corona Wolves Braşov şi Ferencvaros a însemnat una dintre cele mai clare victorii ale „lupilor” în acest sezon de Erste Liga, 6-1 (3-0, 2-1, 1-0).
Prima repriză a fost aproape perfectă pentru elevii lui Penzes, care au realizat un joc complet, atât în apărare cât şi în atac. Drept urmare, scorul a luat proporţii în primele 20 de minute, autorii golurilor fiind Saluga (min. 4’34’’), Walls (min. 9’37’’) şi Knyazev (min. 16’14’’). După 3-0 la pauză, „lupii” nu au încetinit ritmul în partea a doua a meciului, continuându-şi recitalul. Scorul a devenit rapid 5-0, datorită reuşitelor lui Sirokovs (min. 26’55’’) şi Saluga (min. 31’33’’). Golul oaspeţilor, marcat cu 13 secunde înainte de finalul reprizei a doua, nu a schimbat aspectul general al partidei. De remarcat prestaţia excelentă a portarului Patrik Polc, care a avut intervenţii magistrale, fiind aplaudat de fani pe tot parcursul meciului.
În repriza a treia, Corona a mai înscris un gol, prin Walls (min. 47’51’’), scor final 6-1, care duce echipa Braşovului pe primul loc al grupei 5-9 din Erste Liga.
„Este un rezultat bun pentru noi, am jucat bine. Partea bună a lucrurilor în acest moment este că fiecare jucător îşi înţelege exact rolul pe care îl are în timpul meciului, în linia în care se află. Este un sentiment de împlinire să ne aflăm pe primul loc în grupa  «5-9» şi acum ne concentrăm pe a implementa sistemul de joc actual. Trebuie ca fiecare jucător să fie pe o poziţie cât mai potrivită în linia în care joacă. Încercăm să fim pregătiţi din toate punctele de vedere pentru acest playoff”, a declarat Hunor Strenk, antrenor secund Corona Braşov.
Pentru „lupi”, meciul următor va avea loc vineri, tot la Braşov, de la ora 18.30, cu marea rivală din ţară, SC Miercurea Ciuc.