HOCHEI

„Lupii”, pe locul al doilea în ambele competiţii în care sunt angrenaţi

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 07 februarie 2018

Corona Wolves Braşov a disputat două meciuri pe teren propriu în ultimele zile, unul contând pentru Erste Liga, iar celălalt pentru Campionatul Naţional.
Duminică, Wolves a trecut de Fehervari Titanok, scor 3-2 (2-0, 0-0, 1-2), prin golurile reuşite de Knyazev, Walls şi Trancă. În urma acestei victorii, „lupii” ocupă poziţia secundă în clasamentul Erste Liga, cu 15 puncte în 5 meciuri, cu unul mai puţin decât SC Miercurea Ciuc, care are însă cu un meci mai mult disputat.
Elevii lui Julius Penzes vor evolua miercuri, de la ora 18.30, tot pe teren propriu, cu Ferencvaros TC.
Luni, Corona a întâlnit Progym Gheorghieni, în cadrul sezonului regulat al Campionatului Naţional, meci disputat de asemenea la Braşov.
Echipa Braşovului a reuşit să câştige, în prelungiri, cu 4-3 (0-0, 1-1, 2-2, 1-0), după ce portarul advers salvase goluri ca şi făcute, iar „lupii” au avut mai multe penalizări de 2 minute, jucând frecvent în inferioritate numerică.
Golurile lui Wolves au fost reuşite de Knyazev, Walls, Macmillan (2).
În competiţia internă, Corona Wolves Braşov ocupă locul al cu 52 de puncte din 24 de meciuri, Gheorghieniul fiind pe poziţia secundă, cu 55 de puncte din 24 de meciuri. Pe primul loc al Campionatului Naţional se află SC Miercurea Ciuc, cu 80 de puncte în 30 de meciuri.