Editia 8166 - 19 apr 03:08

„Lupii”, pe val

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 20 februarie 2017

Corona Wolves conduce cu 2-1 la general pe Debrecen în „sferturile” Ligii Mol. După o înfrângere la limită sâmbătă, elevii lui Martin Lacroix s-au dezlănţuit duminică seara, într-un meci-spectacol

Corona Braşov Wolves a acumulat o înfrângere şi o victorie în partidele disputate în acest weekend împotriva lui Debrecen în sferturile de finală ale Ligii Mol, ambele în faţa propriilor fani, 2-3 (1-2, 1-1, 0-0), respectiv 7-4 (1-3, 3-0, 3-1). Sâmbătă, Debrecen a deschis scorul pentru ca Molnar să aducă egalarea, însă tot maghiarii au mai marcat o dată până la prima pauză. Repriza secundă a fost la fel de dinamică şi s-a încheiat nedecis, golul „lupilor” fiind reuşit de Klempa. În schimb ultima parte, în ciuda eforturilor ambelor combatante, a fost una fără goluri, chiar dacă pe final Corona a scos portarul şi a avut doi jucători în plus.
Duminică, elevii lui Martin Lacroix s-au impus după un joc-spectacol, având în Toke un portar în formă excelentă.
Braşovenii au deschis scorul rapid prin topscorerul Klempa, însă formaţia din Ungaria a înclinat apoi balanţa în favoarea sa, având 3-1 la prima pauză. Clarke, Zsok şi McGregor au adus din nou Corona în avantaj, în 20 de minute aproape perfecte pentru gazde.
La fel de bună a fost şi ultima parte, când în timp ce fanii făceau în tribune celebrul val mexican, McGregor, McDonald şi Gliga au dus scorul la 7-3, reusita oaspeţilor din final contând doar pentru palmares.

Au sacrificat jocul cu Ciucul din campionat
În condiţiile în care au fost nevoiţi să joace două jocuri într-o zi, cea de sâmbătă, oficialii Coronei au decis ca în partida din Campionatul Naţional, contra lui SC Miercurea Ciuc, să trimită în teren formaţia de juniori, care a pierdut clar, 0-11. Cu toate acestea Corona Wolves este lider detaşat al campionatului intern.

Primul meci va fi rejucat
Preşedintele echipei de hochei Corona Braşov Wolves, Emilian Cernica, a înaintat un apel către Liga Mol, după meciul 1 de la Debrecen, din sferturile de finală ale competiţiei, invocând nerespectarea regulamentului competiţiei. Concret, regulamentul stipulează că întârzierea brigăzii de arbitri la o partidă, cu mai mult de 30 de minute, poate duce la rejucarea meciului respectiv, ceea ce s-a întâmplat la partida de marţi seară. Apelul a fost judecat şi echipei braşovene i s-a dat câştig de cauză, respectiv rejucarea primului meci din playoff, cu Debrecen. ,,Mă bucur că s-a făcut dreptate şi că regulamentul competiţiei este respectat. Mulţumesc conducerii Ligii Mol pentru obiectivitate şi sper ca de acum încolo să nu mai avem parte de astfel de lucruri. Sperăm să ne impunem în următoarele două partide de acasă, cu Debrecen, sâmbătă şi duminică”, a spus Emilian Cernica, preşedintele secţiei de hochei Corona Braşov. Primul meci din playoff, de la Debrecen, se va rejuca în 21 februarie, iar în 22 februarie se va disputa, conform programării, partida a cincea dintre cele două echipe, tot la Debrecen.

Klempa, topscorer în sezonul regulat
Slovacul Tomas Klempa (foto) a fost, în acest sezon regulat al Ligii Mol, topscorer-ul echipei braşovene. Această distincţie este reprezentată pe gheaţă de un tricou special pe care Tomas îl poartă, alături de „casca de aur”, simbol al nominalizării sale. „Am primit această distincţie pentru evoluţia mea din sezonul regulat, însă, nu aş dori să fac un caz aparte despre asta întrucât acum am început play-off-ul şi pentru mine, e ca şi cum ar începe un nou sezon. Nu ştiu dacă mă voi menţine pe aceeaşi poziţie şi dacă ne vom califica mai departe, dar eu sper ca echipa mea să intre în play-off-ul al doilea al Ligii Mol. Pentru mine este mai important jocul de echipă decât nominalizările personale, şi ştiu că avem o echipă unită, plus că, eu cred că dispunem de capacitatea de a intra în primul play-off”, a afirmat jucătorul Coronei.