„Lupii” urcă pe doi în Erste Liga

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 25 noiembrie 2019

CSM Corona a avut două victorii spectaculoase la Braşov, cu Ferencvaros şi UTE

CSM Corona Braşov a disputat două meciuri în Erste Liga în acest weekend, ambele pe gheaţa proprie.
Vineri, „lupii” au învins campioana „en-titre” a competiţiei, Ferencvaros TC Telekom Budapesta. În minutul 09’54” oaspeţii au reuşit să deschidă scorul (după un contraatac în inferioritate numerică). Elevii lui Julius Penzes au echilibrat repede meciul, în minutul 11’47” fundaşul canadian  Sam Labreque marcând din apropierea porţii, după o pasă foarte bună a lui Levente Zsok.
În repriza secundă primii care au marcat au fost jucătorii Braşovului, golgheterul echipei Cody Fowlie reuşind să fructifice o superioritate numerică în minutul 29’08” (fiind asistat de cuplul de fundaşi Nelson Armstrong şi Logan Stephenson). Spre finalul reprizei secunde oaspeţii au reuşit să egaleze pentru 2-2.
Şi în repriza a treia ambele echipe au reuşit să marcheze câte un gol. După ce oaspeţii au trecut la conducere pe tabela de marcaj în minutul 45’24”, „lupii” au egalat rapid – în minutul 45’45” – prin Wacey Rabbit (asistat de către Jared Brown şi Cody Fowlie).
Scorul după timpul regulamentar de joc a fost 3-3 şi s-a trecut la repriza suplimentară de 5 minute, însă nici una dintre echipe nu a reuşit să îşi adjudece victoria.
Astfel, învingătoarea a fost stabilită la „shoot-out”. A fost nevoie de câte 10 lovituri de departajare pentru fiecare echipă pentru a se stabili învingătoarea. Pentru Corona golul decisiv a fost marcat de către Daniel Trancă (care a ajuns la 9 goluri marcate pentru „lupi” în acest sezon).
Sâmbătă seară, „galben-albaştrii” au întâlnit pe UTE, într-un nou meci contând pentru sezonul regulat din Liga Erste, reuşind să învingă UTE cu scorul de 11-6, la capătul unui meci foarte spectaculos. Pentru echipa Braşovului au marcat Peter Balazs (02’03”, 38’10”), Fowlie (02’20”), Labreque (17’09”), Gliga (21’11”), Zsombor Molnar (22’22”), Rabbit (29’01”, 37’09”, 56’05”), Trancă (36’40”) şi Constantin (40’44”).
„Galben-albaştrii” îşi consolidează astfel locul 2 în clasamentul Ligii Erste, distanţându-se la 3 puncte peste ocupanta locului 3 (FTC Telekom Budapesta). Pentru „lupi” urmează o nouă deplasare în Ungaria, având programate meciuri împotriva echipelor: DEAC (29 noiembrie), UTE (1 decembrie) şi FTC Telekom (2 decembrie).