FOTBAL - LIGA III

Moment istoric pentru fotbalul râşnovean

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 27 iunie 2016

Olimpic Cetate a promovat în premieră în Liga a 3-a, după ce a câştigat returul barajului cu Unirea Cristuru Secuiesc, scor 2-0

Fotbaliştii de la Olimpic Cetate Râşnov au reuşit sâmbătă cea mai bună performanţă a fotbalului din „Oraşul Trandafirilor”, reuşind în premieră promovarea în Liga a 3-a. După un campionat excelent, în care din 30 de meciuri au avut parte de o singură înfrângere, jucătorii lui Ioan Sima au dat piept, în dublă manşă, cu echipa care a câştigat campionatul judeţului Harghita, Unirea Cristuru Secuiesc. În meciul tur, disputat pe 18 iunie pe Stadionul Orăşenesc din Cristuru Secuiesc, râşnovenii au început foarte bine şi au deschis scorul prin golgheterul Mariean, în minutul 25. Din păcate, gazdele au egalat până la pauză după o eroare a apărării lui Olimpic, iar în repriza a doua au reuşit să mai marcheze de două ori, luându-şi astfel un avantaj de două goluri în disputa pentru un loc în Liga a 3-a. Deşi nu au avut deloc o misiune uşoară, harghitenii având în echipă jucători cu experienţă, unii dintre ei chiar foşti componenţi ai naţionalei de futsal, fotbaliştii Râşnovului au reuşit să întoarcă soarta calificării pe stadionul de sub Cetate, acelaşi Mariean înscriind de două ori până la pauză. În partea a doua a jocului, elevii antrenorului Sima au jucat pragmatic, cu socpul de a conserva avantajul necesar promovării şi au reuşit acest lucru în ciuda unui cartonaş roşu primit de mijlocaşul Nicodim. „Ne bucurăm că echipa a reuşit să întoarcă rezultatul. Am avut încredere în valoarea lotului şi în munca depusă la acest club şi am crezut în promovare chiar şi după înfrângerea din tur. Ne vom înscrie în Liga a 3-a, nu degeaba ne-am luptat pentru a ne câştiga acest drept şi ne vom baza în continuare pe aceeaşi jucători, cel puţin în prima parte a sezonului viitor, iar dacă ei vor confirma, vor rămână alături de noi şi mai departe”, a spus Liviu Butnariu, preşedintele Olimpic Cetate Râşnov, echipă care se va alătura în Liga a 3-a altor două echipe braşovene, AFC Hărman şi Unirea Tărlungeni.

Sezon excelent în campionatul regulat
Olimpic Cetate Râşnov a câştigat destul de lejer campionatul Ligii a 4-a din judeţul Braşov, acumulând 69 de puncte după 30 de etape. Fotbaliştii râşnoveni au câştigat 20 de jocuri, au remizat de 9 ori şi au fost învinşi o singură dată, în deplasarea de la Cristian. Firesc în aceste condiţii, golaverajul echipei a fost unul categoric, 86 de goluri marcate şi doar 16 primite. „Am avut parte de un sezon extraordinar, cu o evoluţie constantă în campionat, am dominat de la un capăt la altul întrecerea. Am încercat să-mi motivez jucătorii pentru meciurile de baraj, ar fi fost păcat să ratăm promovarea după un asemenea an”, a declarat antrenorul Ioan Sima.

Olimpic Cetate Râşnov, lotul de jucători şi staff-ul de conducere
Portari: Donose Stefan, Danalache Remus. Jucători de câmp: Bogyor Sorin, Stefanuci Ionut, Portic Tepertyu, Dobre Alin, Plesa Aurel, Oprea Vasile, Blaj Iliuta, Nicodim Marius, Ticalo Cornel, Popescu Marian, Ivanciu Claudiu, Simon Razvan, Solomon Flavius, Manea Alexandru, Kalanyos Gabriel, Marcu Ciprian, Pricop Ciprian, Mariean Alexandru, Popa Emanuel, Apetrei Mihăiţă. Antrenori: Sima ioan, Mustata Ciprian. Delegat: Guteanu Gabriel. Preşedinte: Butnariu Liviu.