Editia 8169 - 24 apr 18:44

Olimpia CSU a pierdut surprinzător în fața Rapidului

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 03 decembrie 2019

Olimpia CSU a pierdut meciul disputat vineri, la prânz, la Braşov, în compania echipei Rapid Bucureşti, scor 87-92 (26-18, 22-18, 19-35, 20-21), în cadrul etapei a 9-a a grupei Est din Liga Naţională de baschet feminin. Potrivit baschet.ro, echipa lui Dan Calancea a avut un început mai bun şi s-a distanţat la 24 de puncte spre jumătatea sfertului secund, însă piesele de bază au fost scoase din teren, fapt de care au profitat bucureştencele. Acestea au preluat conducerea în finalul sfertului trei şi au rezistat în ultimele minute, reuşind prima victorie în deplasare în acest sezon. Dragana Zubac a fost coşghetera partidei cu 27 de puncte, urmată în tabăra Olimpiei de Biljana Pesovic (24 de puncta), N. Zubac (11 puncte), Filip (9 puncte), Voica (7 puncte), Armanu (5 puncte), Al Ash Hab (2 puncte) şi Pătraşcu (2 puncte). Olimpia CSU Braşov rămâne pe locul trei cu 12 puncte (4 victorii/4 înfrângeri), iar în etapa viitoare va juca în deplasare cu CSM Târgovişte.