Editia 8171 - 26 apr 13:46

Olimpia CSU a produs surpriza

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 15 octombrie 2018

Olimpia CSU Braşov a produs supriza etapei a doua din Liga Naţională de baschet feminin, învingând pe teren propriu pe CSM Satu Mare, a doua favorită la titlul naţional, scor 80-74 (23-13, 20-20, 16-26, 21-15). Echipele au trecut pe rând la conducere în primele minute, gazdele s-au distanţat la 10 puncte la finalul sfertului unu şi şi-au mărit ecartul la 14 lungimi. Sătmărencele au egalat în sferturile trei şi patru, dar reuşitele lui Ferenczi din final au oferit cele două puncte braşovencelor, notează totalbaschet.ro. Flavia Ferenczi a fost coşghetera partidei cu 25 de puncte (3x3), la care a adăugat 4 recuperări şi 4 pase decisive. Kristina Arsenic a urmat-o, fiind în double-double cu 18 puncte şi 11 recuperări. Şi Biljana Pesovic a încheiat partida în double-double, cu 16 puncte, 10 recuperări, 7 pase decisive şi 4 intercepţii. Pentru Olimpia CSU Braşov au mai înscris Bartee 14 puncte (3x3) plus 6 recuperări şi Podar 7 puncte, 4 recuperări şi 10 pase decisive, mai notează sursa citată. Pentru Olimpia CSU Braşov urmează restanţa din prima etapă cu Universitatea Cluj, în deplasare, marţi, 16 octombrie, iar în weekenduul viitor este programat meciul de pe terenul campioanei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe.