BASCHET FEMININ

Olimpia CSU a terminat pe podium prima fază a Ligii Naţionale

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 21 decembrie 2018

Elevele lui Dan Calancea s-au impus la Târgovişte (92-80), iar sâmbătă debutează la Cluj în a doua parte a campionatului

Olimpia CSU Braşov a câştigat pe terenul celor de la CSM Târgovişte în meciul care a încheiat prima fază a sezonului regulat din Liga Naţională de baschet feminin. Duelul decisiv pentru locul 3 s-a încheiat cu scorul de 80-92, pe sferturi: 23-25, 22-20, 15-25, 20-22.
Potrivit statisticii totalbaschet.ro, Carla Bartee a fost cea mai eficientă jucătoare a oaspetelor, fiind în double-double cu 19 puncte şi 15 recuperări. Podar a fost cea mai bună marcatoare de la învingătoare cu 23 de puncte. Pentru Olimpia CSU Braşov au mai înscris: Arsenic 18 puncte (în double-double cu 11 recuperări), Pesovic 17 puncte (8 pase decisive) şi Ferenczi 15 puncte.
În urma acestui rezultat, Olimpia CSU Braşov a terminat pe locul 3 prima fază a campionatului, cu 15 puncte după 5 victorii şi 5 înfrângeri.
„Sunt bucuros că tinereţea a învins experienţa şi aici mă refer la Alina Podar (20 de ani – 40 de minute – 23 puncte) şi la Amira (19 ani – 16 minute) care au demonstrat că pot face faţă unor jucătoare cu experienţă impresionantă în Liga Naţională, cum sunt Ancuţa Stoenescu (39 de ani peste 2 săptămâni – 38 de minute – 13 puncte) şi Larisa Toma (44 ani – 31 de minute – 10 puncte). Totodată, vreau să o felicit şi să îi mulţumesc Biljanei Pesovic pentru modul cum a luptat şi a jucat, ţinând cont că a avut 39 de grade temperatura. A fost un meci foarte greu, noi veneam dupa 3 partide fără victorie, însă trebuie să le felicit pe fete pentru efortul depus. O victorie muncită şi valoroasă, mai ales datorită faptului că toata perioada aceasta ne-am pregătit în 8 jucatoare, iar cu o zi înaintea meciului ne-am antrenat cu băieţii de la U18 ca să putem face un meci 5 la 5”, a spus antrenorul Dan Calancea.
Olimpia CSU Braşov juca în deplasare la Universitatea Cluj în prima etapă din faza a doua, care începe sâmbătă.