FOTBAL – LIGA III

Olimpic Cetate Râşnov, invincibilă în retur

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 27 martie 2017

AFC Hărman a urcat pe primul loc după cea mai facilă victorie: SC Bacău nu s-a prezentat la meci

Olimpic Cetate Râşnov continuă seria rezultatelor pozitive din returul Ligii a 3-a,  ajungând la al patrulea meci fără înfrângere din tot atâtea disputate.
După trei victorii, elevii lui Daniel Bona au remizat în deplasare la Metalosport Galaţi, scor 1-1 (1-1), scorul fiind deschis de Mariean (15), iar gazdele egalând până la pauză prin Munchiu. „Un egal muncit, pe un teren destul de greu, dar cel mai important este că reuşim în continuare sa rămânem neînvinşi în retur”, a declarat antrenorul Daniel Bona. Râşnovenii rămân locul 9 cu 22 puncte iar sâmbătă viitoare (1 aprilie, ora 17.00), vor primi vizita echipei Avântul Valea Mărului. Cealaltă echipă braşoveană din L3, AFC Hărman, a trecut pe primul loc după un „meci” mai uşor decât se aştepta oricine, cu un adversar, SC Bacău, care nu a mai ajuns la teren, după 15 minute arbitrul flueirând finalul jocului. În urma acestui rezultat, hărmănenii s-au instalat pe prima poziţie a Seriei I, cu 40 de puncte, la fel ca FK Miercurea Ciuc, care a stat, iar în următoarea etapă vor nu vor evolua (seria I din L3 are 15 echipe).
Rezultate complete ale etapei a 19-a: CSM Paşcani - CSM Roman 4-3, Ştiinţa Miroslava - Atletico Vaslui 5-0, AFC Hărman - SC Bacău 3-0, AFC Odorheiu Secuiesc - Aerostar Bacău 0-1, Avântul Valea Mărului - Sporting Lieşti 3-2, Metalosport Galaţi - Olimpic Cetate Râşnov 1-1, Sportul Chiscani - Olimpia Râmnicu Sărat 2-1, FK Miercurea Ciuc.