BASCHET FEMININ

„Olimpicele” pot trece astăzi în semifinalele Ligii Naţionale

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 04 martie 2016

Olimpia CSU Braşov întâlneşte pe Phoenx Galaţi în deplasare, de la ora 19.00, în cel de-al doilea meci al sferturilor

Olimpia CSU Braşov poate închide prima serie a jocurilor din play-off diseară, la Galaţi, unde va disputa returul sferturilor de finală din Liga Naţională de baschet, împotriva echipei locale Phoenix. După victoria (78-75) de pe teren propriu, „olimpicele” vor face pasul spre semifinale, în cazul unui succes în partida care va începe de la ora 19.00. „Poate să fie un joc extrem de dificil, dar poate fi şi un joc mai uşor decât cel pe care l-am susţinut pe teren propriu. Cred că presiunea mai mare în acest moment este pe formaţia din Galaţi. Vom face tot posibilul să câştigăm acest joc şi să încheiem această primă serie din play-off. Atmosfera este bună, fetele sunt concentrate, sunt convins că putem face un meci foarte bun care să ne aducă şi calificarea în semifinale. Galaţiul este o echipă puternică, a demonstrat acest lucru în acest campionat. Au învins la începutul sezonului Aradul când era în formulă completă, foarte bine puteau să termine sezonul regulat pe locul 2. Eu sunt convins că suntem capabili să învingem  la Galaţi şi să ne calificăm în semifinale”, a declarat Dan Calancea, antrenorul principal al celor de la Olimpia CSU Braşov. Tehnicianul consideră că baschetbalistele sale nu au arătat o scădere de formă în victoria obţinută greu, luni seară şi pune scorul strâns, dar mai ales maniera de joc, pe seama celor trei săptămâni în care echipa s-a antrenat în efectiv redus, dar şi a mizei pe care meciurile din play-off o au. „Deocamdată nu mă gândesc la un meci trei, sper să câştigăm vineri şi să ne calificăm! Jucătoare, staff, conducere, toată lumea îşi doreşte acest lucru. Dacă nu vom reuşi să căştigăm mâine, va fi un meci decisiv în care eu cred că vom porni cu prima şansă”, a mai precizat Dan Calancea.